Argentyńskie władze twierdzą, że namierzyły zaginioną łódź podwodną z Elianą Krawczyk na pokładzie

Świat

Władze Argentyny podały, że udało się określić położenie zaginionego 15 listopada 2017 r. okrętu podwodnego ARA San Juan obsługiwanego przez 44-osobową załogę. Okręt znajduje się 800 m pod powierzchnią wody w pobliżu Półwyspu Valdes w argentyńskiej Patagonii. Na pokładzie była Eliana Krawczyk, pierwsza kobieta oficer pływająca na okrętach podwodnych.

Jednostka została zlokalizowana na południowym Atlantyku dzięki zdalnie sterowanej sondzie podwodnej - zaznaczono w komunikacie ministerstwa obrony i marynarki wojennej Argentyny. Komunikat o odnalezieniu wraku okrętu podwodnego San Juan został wydany dwa dni po zakończeniu uroczystości upamiętniających jego zaginięcie z udziałem rodzin załogi - poinformowała agencja Associated Press.

 

Centrum operacyjne poszukiwań mieściło się na pokładzie amerykańskiego okrętu Ocean Infinity, który został wynajęty we wrześniu do prowadzenia dalszych poszukiwań.

 

Okręt podwodny ARA San Juan zaginął 15 listopada 2017 r. Łączność utracono, gdy znajdował się w odległości około 432 km od wybrzeży Patagonii. Zaledwie dwa dni wcześniej, w poniedziałek 13 listopada, opuścił port Ushuaia w południowej Argentynie na Ziemi Ognistej.

 

Rzecznik ministerstwa obrony, Rodolfo Ramallo przypomniał, że próby zlokalizowania zaginionego okrętu podejmowały okręty z wielu krajów. W poszukiwaniach uczestniczyły jednostki i samoloty z 13 państw. - Teraz zaczyna się dla nas nowy etap, który zależy od tego, w jakim stanie znajduje się okręt podwodny. Z tego wyniknie, jak będziemy postępować - ocenił.

 

Krótko przed zaginięciem dowództwo okrętu sygnalizowało krótkie spięcie w baterii akumulatorów. Doszło do niego, gdy okręt wracał z Ushuai na południu Argentyny do macierzystego portu Mar del Plata, 400 kilometrów na południe od Buenos Aires. Potem w okolicach, gdzie znajdowała się jednostka, odnotowano echo silnej eksplozji. Co naprawdę stało się z okrętem, wykaże śledztwo.

 

Wśród 44 członków załogi ARA San Juan była Eliana Krawczyk, pierwsza kobieta oficer pływająca na okrętach podwodnych.
 
ARA San Juan to jednostka produkcji niemieckiej, napędzana silnikiem Diesla, a w zanurzeniu - elektrycznym. Okręt zwodowany został w 1983 roku i jest najnowszym z trzech podwodnych jednostek argentyńskiej marynarki wojennej. Według specjalistów z zajmującej się wojskowością grupy wydawniczej Jane's Sentinel w 2008 roku w Argentynie okręt przeszedł przebudowę, podczas której wymieniono cztery silniki Diesla i silnik elektryczny.

hlk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie