Szef MON: zmiana układu sił w Kongresie nie utrudni starań o stałą bazę w Polsce

Świat
Szef MON: zmiana układu sił w Kongresie nie utrudni starań o stałą bazę w Polsce
PAP/EPA/Erik S. Lesser

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak powiedział w środę po rozmowach w Waszyngtonie z senatorami obu głównych partii, że jego zdaniem zmiana układu sił w Kongresie "nie utrudni polskich starań" o lokalizację stałej bazy wojsk amerykańskich w Polsce.

Minister Błaszczak, najwyższy rangą przedstawiciel władz Polski, który odwiedził amerykańską stolicę po przeprowadzeniu wyborów środka kadencji, na zakończenie swojej dwudniowej wizyty w Waszyngtonie, spotkał się w środę z czterema senatorami, w tym z senatorem Jackiem Reedem, wpływowym przedstawicielem Partii Demokratycznej w kluczowej dla polskich starań o lokalizację bazy wojsk amerykańskich w naszym kraju senackiej komisji sił zbrojnych. 

 

Po zakończeniu rozmów w Waszyngtonie, wyraził opinię, że Polska "jest na dobrej drodze aby osiągnąć sukces" w staraniach o lokalizację stałej bazy wojsk amerykańskich w Polsce.

 

Najważniejszym punktem wizyty ministra Błaszczaka w amerykańskiej stolicy było jego spotkanie z szefem amerykańskiego resortu obrony Jamesem Mattisem.

 

Wymijająca odpowiedź Mattisa

 

James Mattis, witając polskiego gościa z honorami wojskowymi w Pentagonie, zapewnił, że Stany Zjednoczone będą "kontynuować wzmacnianie współpracy militarnej z Polską i utrzymywać obecne ścisłe związki z polskimi siłami zbrojnymi".

 

Mattis, zapytany czy popiera polską koncepcję zlokalizowania na stałe bazy wojsk amerykańskich w Polsce, wymijająco odparł, że "jest to sprawa, nad którą my (Polska i Stany Zjednoczone - red.) wspólnie pracujemy".

 

Wtorkowe spotkanie ministra Błaszczaka z Mattisem było drugim jego spotkaniem roboczym w celu omówienia inicjatywy zlokalizowania stałej bazy wojsk amerykańskich w Polsce i niejako rozwinięciem prac specjalnej polsko-amerykańskiej grupy roboczej, która została powołana we wrześniu br.

 

Raport ma być przedstawiony do marca

 

Szef MON wielokrotnie, zarówno podczas obecnej, jak i czterech swoich poprzednich wizyt w Waszyngtonie od objęcia stanowiska szefa polskiego resortu obrony, podkreślił, że starania o stałe rozmieszczenie wojsk amerykańskich są procesem i przestrzegł przed "oczekiwaniem, szybkich, konkretnych efektów tego procesu".

 

Kluczowym wydarzeniem w tym procesie - wskazał Błaszczak - będzie przedstawienie Kongresowi przez ministra obrony USA raportu dotyczącego zasadności stałego rozmieszczenia sił amerykańskich w Polsce.

 

Kongres w "Ustawie o autoryzacji wydatków na obronę im. Johna McCaina" przyjętej latem tego roku zobowiązał ministra obrony USA do przedstawienia takiego raportu, analizującego wszystkie "za i przeciw" lokalizacji bazy wojsk amerykańskich w Polsce do 1 marca przyszłego roku.

mta/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie