Ważne spotkanie na Nowogrodzkiej. PiS wybiera władze w regionach

Polska

W czwartek przed godz. 15 rozpoczęło się posiedzenie kierownictwa PiS w siedzibie partii przy ul. Nowogrodzkiej w Warszawie. Jak zapowiedział szef klubu PiS Ryszard Terlecki, spotkanie będzie poświęcone zatwierdzeniu zarządów sejmików województw, w których PiS ma samodzielną większość.

Komitet Polityczny PiS zarekomendował w czwartek listy kandydatów na marszałków i członków zarządów pięciu województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, podlaskiego i świętokrzyskiego, w których może samodzielnie obsadzić władze samorządowe.

 

Listę kandydatów upubliczniła na Twitterze rzeczniczka prasowa PiS, wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek.

 

Marszałkiem województwa lubelskiego ma zostać Jarosław Stawiarski, łódzkiego Grzegorz Schreiber, podkarpackiego Władysław Ortyl, podlaskiego Artur Kosicki, a świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski - wynika z dokumentu.

 

 

Wśród tematów również afera KNF

 

Bezpośrednio po spotkaniu kierownictwa partii odbędzie się posiedzenie Komitetu Politycznego.

 

Szef klubu PiS Ryszard Terlecki przed rozpoczęciem spotkania kierownictwa mówił, że jego tematem będzie sytuacja w sejmikach województw, w których przedstawiciele PiS uzyskali samodzielną większość. Sam Komitet Polityczny - jak dodał Terlecki - ma zatwierdzić składy zarządów poszczególnych sejmików.

 

- Z pewnością będziemy mówić o tych województwach, w których będziemy rządzić. To jest spotkanie przed Komitetem Politycznym, a Komitet zatwierdzi składy zarządów - powiedział dziennikarzom wchodząc na spotkanie.

 

Terlecki powiedział, że są już gotowe kandydatury PiS na marszałków sejmików województw, w których partia ma samodzielną większość.

 

Umowa z Bezpartyjnymi Samorządowcami

 

Szef klubu PiS podkreślił, że kierownictwo partii omówi też obecną sytuację i plany na przyszłość i dodał, że wśród tematów rozmów znajdzie się też sprawa Komisji Nadzoru Finansowego i dymisji jej szefa Marka Chrzanowskiego po publikacji "Gazety Wyborczej", które napisały, że według właściciela Getin Noble Banku Leszka Czarneckiego, Chrzanowski w marcu 2018 roku miał zaoferować przychylność dla tego banku w zamian za około 40 mln zł.

 

W wyborach samorządowych, które odbyły się 21 października, PiS uzyskało samodzielną większość w 6 sejmikach województw: lubelskiego, łódzkiego, małopolskiego, podkarpackiego, podlaskiego i świętokrzyskiego. Koalicja Obywatelska ma samodzielną większość w jednym sejmiku - województwa pomorskiego.

 

Ponadto we wtorek szef KPRM Michał Dworczyk, który prowadził negocjacje z ramienia partii, poinformował, że PiS podpisało umowę koalicyjną na Dolnym Śląsku z Bezpartyjnymi Samorządowcami. Kandydatem na marszałka województwa ma być sprawujący dotychczas tę funkcję Cezary Przybylski (Bezpartyjni Samorządowcy). Natomiast PiS będzie miało prawo zaproponować dwóch wicemarszałków i przewodniczącego sejmiku. Dworczyk poinformował, że PiS prowadzi rozmowy koalicyjne na szczeblu gminnym, powiatowym i wojewódzkim m.in. w województwach śląskim i mazowieckim.

 

WIDEO: Kaczyński: wygraliśmy z wynikiem, który dobrze wróży, jeśli chodzi o wybory parlamentarne

 

las/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie