Oskarżony o gwałt uniewinniony, bo "powódka miała na sobie koronkowe stringi"

Świat
Oskarżony o gwałt uniewinniony, bo "powódka miała na sobie koronkowe stringi"
Twitter/Abortion Rights IE

- Należy zwrócić uwagę na to, jak kobieta była ubrana. Miała na sobie stringi z koronkowym przodem, więc chciała uprawiać seks - mówiła adwokat oskarżonego o gwałt 27-latka. Irlandzki sąd orzekł, że mężczyzna jest niewinny. Na wyrok zareagowało wiele kobiet, które zaczęły publikować w sieci zdjęcia bielizny podpisując je hashtagiem #ThisIsNotConsent ("To nie jest zgoda").

Nastolatka oskarżała mężczyznę o gwałt. 27-latek zeznał z kolei, że para uprawiała seks za zgodą obu stron.

 

- Powódka była zainteresowana oskarżonym i chciała kogoś poznać lub z kimś być. Należy zwrócić uwagę na to, jak była ubrana. Miała na sobie stringi z koronkowym przodem, więc chciała uprawiać seks - przekonywała w sądzie w Cork Elizabeth O’Connell, adwokat oskarżonego.

 

Ława przysięgłych uznała ubiór 17-latki za znak gotowości do współżycia. Okazało się, że bielizna dziewczyny stała się kluczowym dowodem w sprawie. Mężczyzna został uniewinniony. 

 

"Widzimy, jak wykorzystuje się stereotypy"

 

Szefowa dublińskiego centrum interwencji kryzysowej dla ofiar gwałtu Noeline Blackwell powiedziała w rozmowie z "The Independent", że nie zaskoczył ją taki wyrok sądu.

 

- Towarzyszymy ofiarom w sądzie. Przez cały czas widzimy, jak wykorzystuje się stereotypy do zdyskredytowania skarżących i egzekwowania wyroku pozytywnego dla oskarżonego - wyjaśniła.

 

Protesty w największych miastach

 

Sprawę wyroku postanowiły nagłośnić irlandzkie aktywistki. W środę na ulicach Cork, Dublina i innych największych irlandzkich miast wyszli protestujący z transparentami z hashtagiem #ThisIsNotConsent ("To nie jest zgoda").

 

W mediach społecznościowych zaczęły się także pojawiać zdjęcia damskiej bielizny.

 
WIDEO: Policjant oskarżony o gwałt. Przed laty już był oskarżany o przestępstwa seksualne
 
 
zdr/ irishexaminer.com, independent.co.uk
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie