Syryjskie media opozycyjne: strajk głodowy więźniów politycznych

Świat
Syryjskie media opozycyjne: strajk głodowy więźniów politycznych
Pixabay.com/jodylehigh

Syryjskie media opozycyjne poinformowały w środę o strajku głodowym, który trwa od 3 dni w więzieniu w mieście Hama. Przebywający tam więźniowie polityczni protestują przeciwko arbitralnym wyrokom śmierci. Jednocześnie z więzienia Adra zwolniono 205 osób.

Protest miał wybuchnąć, gdy sąd polowy skazał 11 więźniów z Centralnego Więzienia Hama na karę śmierci pod zarzutami terroryzmu. Dowodem rozpoczęcia strajku jest przemycone z więzienia nagranie wideo, na którym więźniowie ogłaszają swój protest i żądają zwolnienia osób przetrzymywanych tam od rozpoczęcia demonstracji antyrządowych w Syrii w 2011 roku.

 

Przerażające warunki

 

11 więźniów, którzy zostali skazani na śmierć, zostało dwa lata temu przetransportowanych z cieszącego się ponurą sławą katowni więzienia Sednaja. Rodziny tych więźniów miały zapłacić za to spore sumy pieniężne. Podtrzymanie wyroków śmierci i zarządzenie natychmiastowej egzekucji mimo tych okoliczności spowodowało wybuch protestów ze strony innych więźniów. Pikietę pod więzieniem rozpoczęły też rodziny osadzonych.

 

Osoby przebywające w więzieniu Sednaja rzadko wychodzą żywe z tego więzienia, przy czym powodem ich śmierci są nie tylko wyroki, ale również przerażające warunki, w których przebywają.

 

Sztuczne cele, światło 24 godziny na dobę

 

Z relacji więźniów przeniesionych z Sednai, z którymi PAP rozmawiał w więzieniu Adra w listopadzie 2017 roku, wynikało, że więźniowie ci są regularnie bici przez strażników, głodzeni, pozbawiani jakichkolwiek kontaktów ze światem zewnętrznym, a także przetrzymywani w podziemnych celach, oświetlonych 24 godziny na dobę sztucznym światłem. Cele, pozbawione dostępu światła słonecznego, są przeludnione do tego stopnia, że więźniowie nie są w stanie położyć się na podłodze.

 

Pozostałe więzienia syryjskie przepełnione są osobami, które siedzą często od 2011 roku bez żadnego wyroku. Więźniowie ci przeważnie nie stanowią żadnego zagrożenia dla władz syryjskich, choć oskarżeni są o terroryzm. Zarzut taki zwykle wynika nie z faktu uczestnictwa w walkach zbrojnych, ale z krytycznych wypowiedzi na temat władz lub przemycania towarów na tereny opanowane przez rebeliantów.

 

Z informacji uzyskanych przez PAP wynika, że z więzienia Adra zwolniono w środę 205 więźniów politycznych. W więzieniu tym, uznawanym za najlżejsze w Syrii i dlatego nazywanym czasem "Rajem", przebywa około 15 tys. osób

las/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze