Projekt PE: nowy budżet UE powiązany z przestrzeganiem unijnych praw i wartości

Świat
Projekt PE: nowy budżet UE powiązany z przestrzeganiem unijnych praw i wartości
EPA/PATRICK SEEGER

Państwa członkowskie UE, które nie przestrzegają praw podstawowych wspólnoty i praworządności poniosą konsekwencje finansowe. Parlament Europejski opowiedział się w środę za rozwiązaniem, aby projekt budżetu Unii na lata 2021-2027 powiązany został z mechanizmem zapewniającym przestrzeganie wartości art. 2 Traktatu o UE - poinformowała korespondentka Polsat News w Brukseli Dorota Bawołek.

31. punkt przyjętego w środę stanowiska Parlamentu Europejskiego głosi:
 
"Praworządność
31.  podkreśla znaczenie nowego mechanizmu zapewniającego przestrzeganie wartości określonych w art. 2 Traktatu o Unii Europejskiej (TUE), zgodnie z którym państwa członkowskie, które ich nie przestrzegają, ponoszą konsekwencje finansowe; ostrzega jednak, że ostatecznych beneficjentów budżetu unijnego nie może w żaden sposób dotknąć lekceważenie przez ich rząd praw podstawowych i praworządności; dlatego podkreśla, że takie środki nie mogą wpływać na obowiązek instytucji rządowych lub państw członkowskich dotyczący dokonania płatności na rzecz ostatecznych beneficjentów lub odbiorców"

 

Według art. 2 Traktatu o UE "Unia opiera się na wartościach poszanowania godności osoby ludzkiej, wolności, demokracji, równości, państwa prawnego, jak również poszanowania praw człowieka, w tym praw osób należących do mniejszości. Wartości te są wspólne Państwom Członkowskim w społeczeństwie opartym na pluralizmie, niedyskryminacji, tolerancji, sprawiedliwości, solidarności oraz na równości kobiet i mężczyzn".

 

Przeciw cięciom na rolnictwo

 

W środę Parlament Europejski opowiedział się też przeciwko zaproponowanym przez Komisję Europejską cięciom dotacji na politykę spójności i rolnictwo w przyszłym budżecie unijnym na lata 2021-2027.

 

Europosłowie uznali, że przedstawiona wcześniej przez Komisję Europejską propozycja przyszłego budżetu jest punktem wyjścia do negocjacji nad jego ostatecznym kształtem, ale proponowana przez nią wartość budżetu "nie pozwoli UE wywiązać się z zobowiązań politycznych i odpowiedzieć na ważne wyzwania".

 

Więcej na naukę i badania

 

PE chce również, żeby w przyszłym budżecie znalazło się też więcej pieniędzy na naukę i badania, wsparcie dla małych i średnich firm oraz infrastrukturę transportową.

 

Przyjęta przez PE rezolucja jest oficjalnym stanowiskiem europarlamentu do negocjacji z krajami członkowskimi nad ostatecznym kształtem przeszłego budżetu. Posłowie oczekują, że porozumienie zostanie osiągnięte jeszcze przed wyborami do Parlamentu Europejskiego w maju 2019 r. Parlamentarzyści skrytykowali w przyjętym dokumencie też kraje członkowskie za brak wystarczających postępów w negocjacjach przyszłych ram finansowych UE.

 

Długoterminowy budżet na lata 2021-2027 będzie pierwszym po Brexicie, więc UE będzie już liczyć 27 państw członkowskich. Z tego też powodu w Brukseli i stolicach europejskich od miesięcy mówiło się o dziurze po Brexicie i konieczności szukania oszczędności.

 

Plan przedstawiony 2 maja przez Komisję Europejską przewiduje, że w niektórych obszarach Wspólnota rzeczywiście wyda mniej, ale nie brak też takich, w których wydatki poszybują w górę.

 

Polityka spójności, której Polska jest obecnie największym beneficjentem, a także Wspólna Polityka Rolna dalej będą największymi częściami unijnej kasy. Z oficjalnych wypowiedzi przedstawicieli Komisji Europejskiej wynika jednak, że cięcie w polityce spójności ma wynieść 7 proc., natomiast w rolnictwie - około 5 proc.

 

WIDEO - Struzik chce koalicji PSL, PO i Nowoczesnej w wyborach do Europarlamentu oraz do Sejmu i Senatu

 

 

WIDEO - "Nie damy się wypchnąć z Unii Europejskiej"

 

jm/dro/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie