PO chce pilnego posiedzenia Sejmu ws. afery KNF i powołania komisji śledczej

Polska

- Domagamy się zwołania posiedzenia Sejmu w piątek, informacji bieżącej ws. afery KNF oraz powołania komisji śledczej do wyjaśnienia tej afery, w którą zamieszane są osoby ze szczytu władzy - powiedział na konferencji prasowej poseł PO Sławomir Neumann.

- Składamy dziś na ręce marszałka Kuchcińskiego wniosek o zwołanie pilnie posiedzenia Sejmu w piątek o godz. 12. Na tym posiedzeniu Sejmu oczekujemy dwóch punktów: informacji Prezesa Rady Ministrów o całej aferze związanej z KNF i pisaniem prawa pod zamówienie publiczne, a właściwie korupcyjne, informacji także prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry i drugiego punktu: podjęcia uchwały o powołaniu komisji śledczej, która ma tę sprawę zbadać - oświadczył na środowym briefingu w Sejmie szef klubu PO Sławomir Neumann.

 

Jak zaznaczył, jego klub chce by, "ten proceder był dokładnie prześwietlony, a udział w sprawie poszczególnych osób - dokładnie zbadany".

 

Inny z posłów PO, Mariusz Witczak podkreślił, że w toku dyskusji pomiędzy szefem KNF i właścicielem banku "pojawia się wątek przejęcia banku za złotówkę". Mówił, że w świetle dzisiejszych przepisów przejęcie banku "jest niezwykle skomplikowaną procedurą, nieomalże nie do przeprowadzenia".

 

Tymczasem - jak powiedział - ze strony PiS "pojawiła się inicjatywa legislacyjna, która polega na wprowadzeniu w trybie nadzwyczajnym poprawki do ustawy o nadzorze i ochronie interesów na rynku finansowym - bardzo skomplikowana, wielostronicowa, która musiała być przygotowywana przez prawników przez co najmniej kilka tygodni (...), sprowadzająca możliwość przejęcia banku do bardzo prostej decyzji". Jak ocenił Witczak, tą sprawą powinna zająć się komisja śledcza.

 

- Poprawka wniesiona w trybie nadzwyczajnym sprowadza procedurę przejęcia banku niemalże do prostej decyzji administracyjnej KNF. Dlaczego posłom PiS tak zależało na przyjęciu tej poprawki, jaka była rola Mateusza Morawieckiego w opiniowanie tej poprawki? Kto dostarczył w ramach relacji między KNF, rządem i Sejmem tę poprawkę, która umożliwia tak łatwe przejęcie banku. Tylko komisja śledcza może wyjaśnić tę sprawę. Ta afera dotyka szczytów władzy PiS. To pokazuje jak PiS "zajął się" pieniędzmi Polaków. Wszystkie pytania muszą być postawione w ramach komisji śledczej - mówił Witczak.

 

 

 

"Gazeta Wyborcza" napisała we wtorek, że według właściciela Getin Noble Banku Leszka Czarneckiego, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) Marek Chrzanowski w marcu 2018 r. zaoferował przychylność dla tego banku w zamian za około 40 mln zł; Czarnecki nagrał tę ofertę i zawiadomił prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez szefa KNF.

 

We wtorek po południu Chrzanowski poinformował PAP, że składa dymisję z funkcji przewodniczącego KNF. Jak dodał, czyni to "z odpowiedzialności za sprawne funkcjonowanie nadzoru nad rynkiem finansowym i konieczność wnikliwego wyjaśnienia sprawy dla dobra państwa". Tego samego dnia późnym popołudniem szef KPRM Michał Dworczyk poinformował w radiowej Trójce, że premier przyjął dymisję Chrzanowskiego. W środę Dworczyk poinformował, że na miejsce byłego przewodniczącego KNF jako pełniący obowiązki powołany zostanie jeden z jego dotychczasowych zastępców.

 

 

 

 

jm/dro// polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie