Kopcińska: w ciągu paru godzin premier wyznaczy Marcina Pachuckiego na p.o. szefa KNF

Polska

- Dzisiaj, w ciągu paru godzin premier Morawiecki wyznaczy Marcina Pachuckiego, dotychczasowego wiceszefa KNF na pełniącego obowiązki przewodniczącego komisji - powiedziała w programie "Wydarzenia i Opinie" rzecznik rządu Joanna Kopcińska. Jak wyjaśniła w rozmowie z Dorotą Gawryluk, to działanie zgodne z ustawą. Podkreśliła, że ws. KNF "państwo i rząd Morawieckiego zadziałały natychmiast".

Wtorkowa "Gazeta Wyborcza" napisała, że według właściciela Getin Noble Banku Leszka Czarneckiego, szef KNF Marek Chrzanowski w marcu 2018 roku miał zaoferować przychylność dla tego banku w zamian za około 40 mln zł; Czarnecki nagrał tę ofertę i zawiadomił prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez szefa KNF.

 

Dotychczasowy przewodniczący KNF Marek Chrzanowski złożył we wtorek dymisję, którą premier Mateusz Morawiecki przyjął.

 

Kopcińska pytana o to czy powołana zostanie komisja śledcza powiedziała: "Komisje śledcze powołuje się wtedy, kiedy zawodzi państwo. W tym przypadku państwo, rząd Mateusza Morawieckiego zadziałał natychmiast. Działają służby. Premier w ciągu 24 godz. Wezwał byłego już szefa KNF, aby stawił się celem złożenia dymisji - mówiła w Polsat News rzecznik rządu. 

 

"Służby specjalne działają"


Jak dodała, służby specjalne "już działają; weszły do KNF, zabezpieczyły materiał, dokumenty i komputery".

 

- W ciągu najbliższych godzin powołany zostanie następca, czyli pełniący obowiązki szefa KNF, pan Marcin Pachucki - powiedziała Kopcińska.

 

Obecnie Pachucki, obok Andrzeja Diakonowa, pełni funkcję zastępcy przewodniczącego KNF.

 

Kopcińska powiedział premier Morawiecki dopełnił w bardzo krótkim czasie wszystkich formalności, jakie powinien podjąć, zobowiązując prokuratorów generalnego i krajowego oraz szefów służb do wyjaśnienia sprawy powstałej wokół KNF.

 

Przekonywała, że w związku z tym nie ma potrzeby, aby powoływać sejmową komisję śledczą do zbadania sprawy - czego domaga się PO.

 

Rzeczniczka rządu zapewniła, że rząd PiS dba o transparentność i zależy mu na pełnym wyjaśnieniu wszystkich wątpliwości dotyczących sprawy wokół KNF.

 

"Działanie rządu - skuteczne i natychmiastowe" 

 

Dorota Gawryluk przypomniała słowa poseł Małgorzaty Wassermann, która podczas posiedzenia Komisji ds. Amber Gold mówiła do Donalda Tuska: "To pan nadzorował KNF". - Teraz komisję nadzoruje premier Morawiecki. - Nie będzie posiedzenia nadzwyczajnego Sejmu? - pytała. 

 

- Te wszystkie informacje są dostarczane, tylko trzeba je zauważyć. Trzeba odnieść się do tego jak rozliczano afery. Wcześniejszych rządów nie rozliczano, bo do dzisiaj mamy komisje śledczą chociażby ds. Amber Gold, bo nie dokonano skutecznych zmian, rozliczeń. Nie nadzorowano tych organów, które powinny wtedy zadziałać i oszczędzić stracone przez Polaków pieniądze. Tego nie zrobiono, a tutaj jest zupełnie inne działanie - skuteczne i natychmiastowe - wyjaśniła Kopcińska. 

 

WIDEO - Akcje banków należących do Leszka Czarneckiego lecą w dół, a Idea Bank, który sprzedawał obligacje GetBack został wpisany na czarną listę KNF. Opozycja z kolei zwraca uwagę na uchwaloną tuż przed wybuchem afery nową ustawę bankową.

 

 

WIDEO - Gowin: powołując Chrzanowskiego na prezesa KNF popełniliśmy błąd

 

msl/ PAP, Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie