Eskalacja zbrojna w Strefie Gazy. 200 rakiet wystrzelonych w kierunku Izraela

Świat
Eskalacja zbrojna w Strefie Gazy. 200 rakiet wystrzelonych w kierunku Izraela
PAP/EPA/MOHAMMED SABER

Trzech Palestyńczyków, w tym dwóch żołnierzy i cywil, zginęło w poniedziałkowych nalotach izraelskiego lotnictwa na obiekty Hamasu w Strefie Gazy - poinformowało palestyńskie ministerstwo zdrowia.

Naloty były odpowiedzią Izraela na ostrzał rakietowy z terytorium Strefy Gazy, który Palestyńczycy przeprowadzili kilka godzin wcześniej. Według światowych agencji była to najpoważniejsza wymiana ognia między dwoma skonfliktowanymi stronami od 2014 roku.

 

 

Izraelska armia poinformowała, że z terytorium Strefy Gazy wystrzelonych zostało 200 rakiet, z których 60 zostało przechwyconych przez system obrony powietrznej Żelazna Kopuła. Trafiony został autobus. Wskutek tego ataku rannych zostało siedem osób, w tym jedna poważnie. 19-letni mężczyzna przebywa w szpitalu w stanie krytycznym.

 

W wyniku izraelskiego nalotu, w którym udział brały samoloty bojowe oraz śmigłowce, ucierpiało 20 obiektów Hamasu w Strefie Gazy. Zginęło trzech Palestyńczyków - dwóch żołnierzy i cywil, a dziewięć osób zostało rannych.

 

Odpowiedź na operację wojskową Izraela

 

Palestyński atak rakietowy, według Hamasu, był odpowiedzią na niedzielną operację wojskową Izraela, w której żołnierze izraelskich sił specjalnych wdarli się w głąb palestyńskiej enklawy i w pobliżu miejscowości Chan Junis zabili jednego z dowódców zbrojnego skrzydła Hamasu. Doszło tam też do wymiany ognia między nimi a Palestyńczykami.

 

Podczas ataków izraelskiego lotnictwa, które osłaniało odwrót żołnierzy sił specjalnych, zginęło kolejnych sześciu Palestyńczyków, a wielu zostało rannych. Izraelska armia przyznała, że podczas operacji zginął także jeden oficer sił specjalnych, a drugi został lekko ranny.

 

Od marca Palestyńczycy protestują wzdłuż granicy z Izraelem, żądając zniesienia izraelskiej blokady ich terytorium i prawa do powrotu na tereny, z których kiedyś uciekli, bądź z których ich wypędzono, gdy w 1948 r. powstało państwo Izrael.

 

Według palestyńskiego ministerstwa zdrowia od rozpoczęcia protestów izraelscy żołnierze zabili ponad 230 Palestyńczyków ze Strefy Gazy.

las/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie