Awaria samolotu. 90 minut "akrobacji" i walki o bezpieczne lądowanie

Świat
Awaria samolotu. 90 minut "akrobacji" i walki o bezpieczne lądowanie
flightradar.com

Kilka minut po starcie z lotniska w Lizbonie, Embraer 190 należący do kazachskich linii Air Astana ogłosił awarię. Występowały problemy z łącznością, a samolot nie mógł utrzymać stałej wysokości. Pilot w obawie przed rozbiciem maszyny na terenach zamieszkanych, chciał skierować ją w stronę morza. Ostatecznie samolot po 90 minutach "akrobacji" bezpiecznie wylądował na lotnisku w Beja w Portugalii.

Do zdarzenia doszło w niedzielę. Samolot o nr lotu KC1388 wystartował o godz. 13:31 z Lizbony. Na pokładzie nie było pasażerów. Oprócz kapitana i drugiego pilota, było tam czterech techników.

 

Na wieść o awarii Embraera z ziemi poderwano dwa myśliwce F-16 należące do portugalskich sił powietrznych, które miały za zadanie eskortować samolot pasażerski.

 

Embraer wykonał "dziwaczny kurs" na północny wschód od stolicy Portugalii. Wysokość, na której się utrzymywał wahała się między 6 tys. a 17 tys. stóp (1,8 tys. metrów do 5,2 tys. metra), gdzie standardowa wysokość przelotowa to ok. 37 tys. stóp.

 

Samolot nie mógł też utrzymać standardowej prędkości. Na wysokości 7 tys. stóp leciał jedynie z prędkością 120 mil na godzinę (193 km/h - red.) zwiększając ryzyko całkowitej utraty sterowności.

 

 

"Zupełnie niesamowite"

 

Internauci na żywo oglądali trasę samolotu za pomocą map śledzących ruch lotniczy. "Ktokolwiek jest w tym momencie za sterami KC1388 robi zupełnie niesamowitą robotę" - napisał jeden z entuzjastów lotnictwa na Twitterze.

 

Ostatecznie piloci odzyskali kontrolę nad statkiem. O 15:26 czasu lokalnego samolot wylądował na lotnisku w Beja w Portugalii. Oświadczenie w tej sprawie wydała Air Astana.

 


"To musiała być prawdziwa walka w piekle. Wyrazy uznania dla pilotów" - napisał użytkownik Twittera.

 

bas/prz/ The Independent, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie