Litwini świętują setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę

Świat
Litwini świętują setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę
Twitter/@PLinLithuania

Pomnik Trzech Krzyży górujący nad Wilnem, z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości został oświetlony w barwach narodowych Polski. Na biało-czerwono podświetlone zostały też dwa mosty w centrum miasta: Biały Most i Most Mendoga.

"Cieszymy się ze wspólnej wielowiekowej historii i więzów przyjaźni" - napisał mer Wilna Remigijus Szimaszius na portalu samorządu stolicy.

 

 

Mer złożył życzenia "przyjaciołom w Polsce i wszystkim mieszkającym w Wilnie Polakom". Życzył "długich lat wolności i dobrobytu!". "Za Waszą i naszą wolność!" - napisał.

 

 

Szimaszius wskazał, że "narodowe Święto Niepodległości Polski to jedno z najważniejszych świąt państwowych dla Polaków" i zaprosił "Polaków i Litwinów do wspólnego świętowania 100-lecia niepodległości Polski!".

 

Flagi Polski i Litwy na urzędach

 

W Wilnie w niedzielę niektóre urzędy państwowe i samorządowe zostały udekorowane flagami narodowymi Polski, które zawisły obok flag litewskich. Polskie barwy narodowe ozdabiają m.in. urząd prezydenta Litwy, rządu, parlamentu. Polska flaga narodowa powiewa przed samorządem miasta Wilna. Biało-czerwone chorągiewki widać też na samochodach osobowych.

 

Na centralnym placu Wilna, Placu Łuksikim, w niedzielę w południe (godz.11 czasu polskiego) wciągnięto na maszty flagi Litwy i Polski. Uroczystości podnoszenia flag z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości towarzyszyły hymny obu narodów.

 

 

Na Placu Łukiskim obecni byli przewodniczący Sejmu Viktoras Pranckietis, minister obrony kraju Raimundas Karoblis, przedstawiciele litewskiego rządu i parlamentu, ambasady polskiej na Litwie, społeczności polskiej z biało-czerwonymi chorągiewkami i balonami.

 

 

- Jest to piękna manifestacja bliskości Polaków i Litwinów, element wspólnego świętowania, a Polska i Litwa mają szczególne podstawy, by wspólnie świętować - powiedziała ambasador Polski na Litwie Urszula Doroszewska.

 

"Dzisiejsze święto Polski jest częścią naszego święta"

 

Pranckietis w rozmowie z dziennikarzami przypomniał, że Litwa swe stulecie odzyskania niepodległości obchodziła wcześniej, 16 lutego. - Dzisiejsze święto Polski jest częścią naszego święta. Cieszę się, że jesteśmy razem - powiedział.

 

W liście gratulacyjnym, który został w niedzielę zamieszczony na stronie internetowej litewskiego Sejmu, przewodniczący wskazał, że "ten rok dla Litwy i Polski jest szczególny, obchodzimy setną rocznicę odzyskania niepodległości, a w przyszłym roku wspólnie uczcimy inna ważną datę - 450. rocznicę Unii Lubelskiej".

 

Pranckietis podkreślił, że wspólna historia obu narodów, poprzez ciężkie doświadczenia, niejednokrotnie uczyła oba kraje wzajemnego szacunku, przyjaźni, poszukiwania porozumienia i wspólnego pokonywania trudności.

 

"Odrobiliśmy lekcję historii. Stworzyliśmy społeczeństwa oparte na zasadach demokracji, staliśmy się silnymi pełnoprawnymi członkami wspólnoty Zachodu, wspólnie budujemy bezpieczny i dostatni nasz region" - napisał.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie