17-minutowy pokaz fajerwerków w Warszawie

Polska

Było głośno i efektownie. Obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości uczczono m.in. trwającym około 17 minut pokazem fajerwerków na stołecznych Bulwarach Wiślanych przy Centrum Nauki Kopernik. Wcześniej przez stolicę przeszedł Biało-Czerwony Marsz "Dla Ciebie Polsko".

Widowisk świetlno-pirotechniczne oglądał premier Mateusz Morawiecki, prezydent Andrzej Duda i ministrowie. Było ono częścią obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

Na warszawskich Bulwarach Wiślanych zgromadziły się tłumy mieszkańców stolicy.


Pan Paweł, który przybył na widowisko razem z grupą znajomych przyznał, że nie spodziewał się takich tłumów. - To fajnie, że tak dużo ludzi chce świętować rocznicę odzyskania niepodległości. Dzisiaj można było uczestniczyć w naprawdę wielu ciekawych wydarzeniach, z których można się było wiele dowiedzieć o ludziach, którzy wywalczyli naszą niepodległość - powiedział.

 

- To piękna forma podsumowania dzisiejszego święta. Cieszę się, że mogłam razem z najbliższymi wziąć udział w tej wspaniałej rocznicy naszej niepodległości. I przy okazji opowiedzieć dzieciom co wydarzyło się 100 lat temu. To ważny i wzruszający dzień - podkreśliła pani Jolanta, która oglądała pokaz fajerwerków razem z mężem, synem i córką.

 

11 listopada 1918 r. Rada Regencyjna przekazała pełnię władzy wojskowej Józefowi Piłsudskiemu, który dzień wcześniej przyjechał do Warszawy po uwolnieniu z twierdzy w Magdeburgu. Dzień 11 listopada został ustanowiony Świętem Niepodległości w 1937 r. Po II wojnie komuniści ustanowili Narodowe Święto Odrodzenia Polski obchodzone na pamiątkę manifestu PKWN z 1944 r.

 

Świętowanie odzyskania niepodległości 11 listopada Sejm przywrócił ustawą z lutego 1989 r. Dzień ten nazwano Narodowym Świętem Niepodległości i ustanowiono - jak napisano w preambule do ustawy - "dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego oraz walk pokoleń Polaków o wolność i niepodległość".

ml/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie