"Zimna wojna" otrzymała pięć nominacji do Europejskiej Nagrody Filmowej

Kultura
"Zimna wojna" otrzymała pięć nominacji do Europejskiej Nagrody Filmowej
Mat. producenta
Kadr z filmu "Zimna wojna"

Obraz w reżyserii Pawlikowskiego został nominowany w kategoriach: film, scenarzysta, reżyser, aktorka, aktor. O otrzymanych nominacjach "Zimnej wojny" w reżyserii Pawła Pawlikowskiego do Europejskiej Nagrody Filmowej poinformowała EFA.

Europejska Akademia Filmowa ogłosiła nominacje do Europejskiej Nagrody Filmowej za 2018 rok. Na liście znalazła się polska "Zimna wojna" w reżyserii Pawła Pawlikowskiego, nominowana w pięciu kategoriach: film, scenarzysta (Paweł Pawlikowski), reżyser (Paweł Pawlikowski), aktorka (Joanna Kulig) oraz aktor (Tomasz Kot).

 

Wśród pozostałych filmów fabularnych wytypowanych do Europejskiej Nagrody Filmowej za rok 2018 znalazły się: "Border" (Szwecja, reż. Ali Abbasi), "Dogman" (Francja, reż. Matteo Garrone), "Girl" (Belgia, Holandia, reż. Lukas Dhont) i "Happy as Lazarro" (Francja, Niemcy, Szwajcaria).

 

O miłości młodej dziewczyny i dojrzałego mężczyzny


Głównymi bohaterami "Zimnej wojny" są Zula i Wiktor (w ich rolach Joanna Kulig i Tomasz Kot), młoda dziewczyna szukająca szczęścia w powstającym zespole Mazurek (bliskim polskiemu Mazowszu) i dojrzały mężczyzna, pianista, jej instruktor.

 

"Zimna wojna" to opowieść oparta na polskiej muzyce ludowej, z jazzem i piosenkami paryskich barów minionego wieku w tle, o miłości dwójki ludzi, którzy nie umieją żyć bez siebie, ale też nie potrafią być razem. Akcja melodramatu rozgrywa się w latach 50. i 60. ub. wieku m.in. w Polsce, Berlinie, Jugosławii i Paryżu.


W filmie, do którego zdjęcia zrealizował Łukasz Żal, a muzykę skomponował Marcin Masecki, wystąpili także m.in. Borys Szyc i Agata Kulesza. Autorami scenariusza są Paweł Pawlikowski i Janusz Głowacki.

 

Polski kandydat do Oskara

 

"Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego jest również polskim kandydatem do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Trzynastoosobowe gremium Komisji Oscarowej pod przewodnictwem Jana A. P. Kaczmarka wyłoniło kandydata do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej jednogłośnie spośród 33 pozycji.

 

Film ma także szansę na BIFA, British Independent Film Awards, nagrodę niezależnego kina brytyjskiego. Wśród pięciu filmów, które mają szansę na statuetki w kategorii Najlepszy Zagraniczny Film Niezależny, znalazły się także "Kafarnaum" Nadine Labaki (USA, Liban), "The Rider" Chloe Zhao (USA), "Roma" Alfonso Cuarona (Meksyk, USA) i "Shoplifters" Hirokazu Koreedy (Japonia).

grz/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie