Prezydent na 100-lecie niepodległości: odzyskaliśmy państwo dzięki sile wspólnoty

Polska
Prezydent na 100-lecie niepodległości: odzyskaliśmy państwo dzięki sile wspólnoty
Kancelaria Prezydenta

Poczucie narodowej tożsamości, siła wspólnoty i umiejętności przywódców przyniosły zwycięstwo - odzyskaliśmy własne państwo; suwerenna Rzeczpospolita powróciła na mapę polityczną Europy - podkreślił prezydent Andrzej Duda w telewizyjnym wystąpieniu z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Towarzyszyła mu pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda.

- Drodzy Rodacy. W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości chcemy podzielić się z państwem naszą radością - powiedział prezydent. w nagranym wystąpieniu telewizyjnym. 

 

Prezydent przypomniał, że "sto lat temu, 11 listopada 1918 roku, na Zamku Królewskim w Warszawie, Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu zwierzchnictwo nad wojskami polskimi, a trzy dni później - pełnię władzy nad niepodległym państwem polskim".

 

Pierwsza dama wskazała, że dzięki tym wydarzeniom "spełniły się marzenia czterech pokoleń Polaków", bo odrodziła się wolna Polska.

 

Prezydent podkreślił, że "po 123 latach zaborów - niewoli, prześladowań i wynaradawiania, walk powstańczych i pracy organicznej - mocarstwa zaborcze musiały się wycofać z polskiej ziemi".

 

- Polacy wykorzystali w pełni szansę daną im po pierwszej wojnie światowej. Poczucie narodowej tożsamości, siła wspólnoty i umiejętności naszych przywódców przyniosły zwycięstwo. Odzyskaliśmy własne państwo. Suwerenna Rzeczpospolita powróciła na mapę polityczną Europy - powiedział prezydent.

 

"Wiary, nadziei i miłości Ojczyzny uczyli nas rodzice, matki i ojcowie"

 

Pierwsza dama przywołała słowa papieża Jana Pawła II, że "wolna Polska przetrwała w rodzinnych opowieściach i pamiątkach, w tradycjach polskiej wsi i dworu".

 

- Pieśni patriotyczne, arcydzieła literackie, malarskie i muzyczne, prace historyków i uczonych podtrzymywały wiarę w odrodzenie Ojczyzny - zaznaczyła Agata Kornhauser-Duda.

 

Prezydent Andrzej Duda dodał, że "wiary, nadziei i miłości Ojczyzny uczyli nas rodzice, matki i ojcowie".

 

Pierwsza dama podkreśliła, że "pamiętamy dziś o dzielnych polskich kobietach, które stały na straży rodzinnych domów, przekazywały dzieciom i wnukom pamięć i tradycję". "Polki na równi ze swoimi mężami, ojcami i braćmi walczyły o Niepodległą" - powiedziała Kornhauser-Duda.

 

- I nic dziwnego, że kiedy tylko Polska odzyskała niepodległość, to Polki - jako jedne z pierwszych kobiet w Europie - uzyskały od razu pełnię praw obywatelskich - powiedział prezydent.

 

PAP

ml/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie