Wojsko na czele marszu państwowego. Na rondzie Dmowskiego zbierze się w niedzielę o 12:00

Polska
Wojsko na czele marszu państwowego. Na rondzie Dmowskiego zbierze się w niedzielę o 12:00
Polsat News

W niedzielę przed marszem państwowym wojsko zacznie formować kolumnę o godz. 12 - poinformowało Centrum Operacyjne MON. Kolumny wojskowe i pododdziały Wojska Polskiego będą na czele marszu zaplanowanego na godz. 15. Prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości zapowiadał w piątek, że Marsz Niepodległości rozpocznie się w tym samym miejscu ok. godz. 14.

W niedzielę pojazdy wojskowe będą ustawiane w okolicy ronda Dmowskiego - miejsca rozpoczęcia marszu - ok. godz. 12. Za formowanie wojskowej części kolumny, która weźmie udział w marszu państwowym, odpowiada Dowództwo Garnizonu Warszawa. Na miejsce zbiórki marszu zostaną przetransportowane kołowe transportery opancerzone Rosomak, samobieżny moździerz Rak, zestaw przeciwlotniczy Poprad i wyrzutnia rakietowa Langusta.

 

Ponadto Siły Zbrojne RP w marszu reprezentować będzie kompania reprezentacyjna Wojska Polskiego, orkiestra wojskowa oraz żołnierze wszystkich formacji. MON zapewnia, że kolumny wojskowe biorące udział w marszu nie będą miały "zadań związanych z blokowaniem kogokolwiek, czy utrudniania uczestniczenia w marszu". Za kolumnami wojskowymi i pododdziałami Wojska Polskiego przejdą uczestnicy marszu.

 

Za sformowanie cywilnej kolumny marszu i zapewnienie bezpieczeństwa jego uczestników oraz mieszkańców stolicy odpowiadać będzie Komenda Stołeczna Policji.

 

Policjantów wpierać będą, w zakresie ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego żołnierze Żandarmerii Wojskowej. MON nie podaje liczby żołnierzy ŻW skierowanych do zabezpieczenia marszu. Ta informacja jest niejawna - poinformowało Centrum Operacyjne MON. "Żandarmeria standardowo wspiera policję przy uroczystościach państwowych" - podkreślił resort.

 

Zakaz organizacji Marszu Niepodległości w sądzie

 

Prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki ustalili, że 11 listopada w Warszawie zostanie zorganizowany "wspólny biało-czerwony marsz", po tym gdy w środę prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz zakazała organizacji w stolicy Marszu Niepodległości - wśród jego organizatorów są Młodzież Wszechpolska, ONR i Ruch Narodowy.

 

Marsz zapowiedziany po spotkaniu prezydenta i premiera - zgodnie z ustaleniami - będzie miał charakter uroczystości państwowej, organizowany będzie przez rząd, a objęty patronatem przez prezydenta; marsz ma się rozpocząć o godz. 15 na rondzie Dmowskiego.

W czwartek rano organizatorzy Marszu Niepodległości odwołali się do sądu od decyzji prezydent Warszawy o zakazie organizacji tego marszu, a wieczorem tego dnia Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił tę decyzję. Pełnomocnik prezydent stolicy mec. Antoni Kania-Sieniawski powiedział, że ratusz złoży zażalenie na postanowienie sądu, na co ma 24 godziny.

 

Prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości Robert Bąkiewicz mówił wcześniej w piątek w TOK FM, że Marsz Niepodległości odbędzie się 11 listopada, rozpocznie się o g. 14 na rondzie Dmowskiego. Na uwagę, że w tym czasie w tym miejscu będą już zabezpieczenia marszu organizowanego przez rząd pod patronatem prezydenta, odpowiedział: "Pana prezydenta na pewno zapraszamy na nasz marsz".

mta/ml/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie