"Unikać tłumów i nie zwracać na siebie uwagi". Ambasada USA ostrzega przed Marszem Niepodległości

Polska

Ambasada Stanów Zjednoczonych w Warszawie na swojej stronie internetowej opublikowała ostrzeżenie w związku z planowanymi marszami i manifestacjami 11 listopada. W komunikacie podkreślono, że należy m.in. "unikać trasy marszu" i "nie zwracać na siebie uwagi". Podobne ostrzeżenia wydały również Departament Stanu USA i ambasada Kanady.

"W poprzednich latach niektórzy uczestnicy marszu zorganizowanego przez Stowarzyszenie Marsz Niepodległości nieśli transparenty, rzucali race i skandowali hasła wymierzone w mniejszości rasowe, seksualne i religijne. Miały także miejsce starcia między uczestnikami marszu oraz demonstrantami z kontrmanifestacji" - poinformowano w komunikacie ambasady. Placówka prosi o nieuczestniczenie w demonstracji i śledzenie informacji na ten temat w lokalnych mediach.

 

Ostrzeżenie przed marszami 11 listopada wydał też Departament Stanu USA. "W poprzednich latach dochodziło do brutalnych incydentów między maszerującymi, a uczestnikami kontrmanifestacji" - napisano w poście na Twitterze.

 

 

Z kolei ambasada Kanady prosi o ostrożność obywateli, którzy mogą trafić na trasę przemarszu. "Nawet pokojowe demonstracje mogą przerodzić się w coś niebezpiecznego" - napisano pod komunikatem.

 

- Panie ministrze Zieliński, czy pan się już umówił na audiencję do pani ambasador (Georgette - red.) Mosbacher? - pytał wiceszefa MSWiA poseł PO Michał Szczerba.

 

Dwa marsze jednocześnie

 

Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił w czwartek wieczorem decyzję prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz w sprawie zakazu organizacji Marszu Niepodległości 11 listopada w centrum stolicy. Tym samym jest prawdopodobne, że ulicami Warszawy w jednym czasie przejdą dwa marsze - Marsz Państwowy i Marsz Niepodległości.

 

- Podczas Marszu Państwowego w pierwszym szeregu będą szli kombatanci, im powinniśmy oddać największy hołd, bo to dzięki nim Polska jest dziś niepodległa - mówił w czwartek w programie "Wydarzenia i Opinie" szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk. Jak dodał, marsz rozpocznie odśpiewanie hymnu państwowego i wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy. Na uroczystości mają być też obecni premier Mateusz Morawiecki i prezes PiS Jarosław Kaczyński.

 

bas/zdr/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie