Najczęstsze błędy podczas śpiewania hymnu i nie tylko. Miniprzewodnik na 11 listopada

Polska
Najczęstsze błędy podczas śpiewania hymnu i nie tylko. Miniprzewodnik na 11 listopada
Polsat News

Nie "póki", ale "kiedy", nie "Czarnecki", a "Czarniecki". To niektóre z błędów popełnianych podczas śpiewania hymnu państwowego, na które zwraca uwagę miniprzewodnik opublikowany przez MSWiA z okazji zbliżającego się Święta Niepodległości. W opracowaniu znajdują się także wskazówki, jak z szacunkiem traktować barwy narodowe.

Okazuje się, że nadal wiele trudności sprawia poprawne śpiewanie hymnu państwowego - Mazurka Dąbrowskiego.

 

Często popełniany błąd to używanie słowa "póki" zamiast "kiedy". O tym przypomina też akcja, w którą włączyli się znani sportowcy i artyści. 

 

 

 

Problemów nastręcza też m.in. zwrotka poświęcona hetmanowi Stefanowi Czarnieckiemu.

 

"Błędem jest śpiewanie w zwrotce poświęconej hetmanowi Stefanowi Czarnieckiemu wrócił się/rzucił się/rzucim się przez morze. W treści naszego hymnu ten wers brzmi: wrócim się przez morze. Podobnie jak hetman Polacy mają wracać się do Ojczyzny, gdy nastanie taka potrzeba" - wyjaśnia przewodnik.

 

Natomiast błąd w nazwisku hetmana występuje w rękopisie "Pieśni Legionów Polskich we Włoszech". Autor tekstu, Józef Wybicki, błędnie zapisał je "Czarnecki".

 

Dbać o proporcje flagi Polski

 

W przewodniku znajdują się też zalecenia dotyczące eksponowania flagi Polski. Warto pamiętać, że nie powinna być ona pomięta, brudna ani postrzępiona.

 

Od barw narodowych - takich jak na kokardkach i wstążkach - flaga różni się proporcjami. Flaga RP ma proporcje 5:8. Nie wolno na niej umieszczać żadnych napisów i rysunków. Dlatego np. nazwy drużyn sportowych nie powinny znajdować się na biało-czerwonych flagach o proporcjach 5:8.  

 

Resort zamieścił pełny dokument ze wskazówkami na stronie internetowej.

mta/ml/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie