Najczęstsze błędy podczas śpiewania hymnu i nie tylko. Miniprzewodnik na 11 listopada
Nie "póki", ale "kiedy", nie "Czarnecki", a "Czarniecki". To niektóre z błędów popełnianych podczas śpiewania hymnu państwowego, na które zwraca uwagę miniprzewodnik opublikowany przez MSWiA z okazji zbliżającego się Święta Niepodległości. W opracowaniu znajdują się także wskazówki, jak z szacunkiem traktować barwy narodowe.
Okazuje się, że nadal wiele trudności sprawia poprawne śpiewanie hymnu państwowego - Mazurka Dąbrowskiego.
Często popełniany błąd to używanie słowa "póki" zamiast "kiedy". O tym przypomina też akcja, w którą włączyli się znani sportowcy i artyści.
Problemów nastręcza też m.in. zwrotka poświęcona hetmanowi Stefanowi Czarnieckiemu.
"Błędem jest śpiewanie w zwrotce poświęconej hetmanowi Stefanowi Czarnieckiemu wrócił się/rzucił się/rzucim się przez morze. W treści naszego hymnu ten wers brzmi: wrócim się przez morze. Podobnie jak hetman Polacy mają wracać się do Ojczyzny, gdy nastanie taka potrzeba" - wyjaśnia przewodnik.
Natomiast błąd w nazwisku hetmana występuje w rękopisie "Pieśni Legionów Polskich we Włoszech". Autor tekstu, Józef Wybicki, błędnie zapisał je "Czarnecki".
Dbać o proporcje flagi Polski
W przewodniku znajdują się też zalecenia dotyczące eksponowania flagi Polski. Warto pamiętać, że nie powinna być ona pomięta, brudna ani postrzępiona.
Od barw narodowych - takich jak na kokardkach i wstążkach - flaga różni się proporcjami. Flaga RP ma proporcje 5:8. Nie wolno na niej umieszczać żadnych napisów i rysunków. Dlatego np. nazwy drużyn sportowych nie powinny znajdować się na biało-czerwonych flagach o proporcjach 5:8.
Resort zamieścił pełny dokument ze wskazówkami na stronie internetowej.
Czytaj więcej
Komentarze