Austria: szefowa MSZ odwołała wizytę w Rosji z powodu afery szpiegowskiej

Świat
Austria: szefowa MSZ odwołała wizytę w Rosji z powodu afery szpiegowskiej
Pixabay.com/Ashaneen

Szefowa MSZ Austrii Karin Kneissl odwołała zaplanowaną na grudzień wizytę w Moskwie z powodu podejrzeń, że austriacki pułkownik przez wiele lat szpiegował na rzecz Rosji. W związku ze skandalem MSZ w Wiedniu podało, że wezwało rosyjskiego charge d’affaires.

Ambasador Austrii w Moskwie Johannes Aigner zostanie w piątek wezwany do MSZ Rosji - zapowiedział ten resort. Wcześniej rosyjski charge d’affaires wezwany został do MSZ w Wiedniu z powodu podejrzeń, iż austriacki oficer szpiegował na rzecz Rosji.

 

W pierwszej reakcji w Moskwie na wydarzenia w Wiedniu przedstawiciel ministerstwa spraw zagranicznych powiedział agencji RIA Nowosti, że "ambasador Austrii zostanie wezwany w piątek" do MSZ.

 

Wiadomość tę podano krótko po podaniu przez media informacji, że z powodu afery szpiegowskiej szefowa MSZ Austrii Karin Kneissl odwołała zaplanowaną na grudzień wizytę w Moskwie.

 

Jak ocenia jeden z głównych moskiewskich dzienników, "Kommiersant", afera szpiegowska może mieć poważne skutki dla relacji rosyjsko-austriackich, które "wyróżniały się szczególnym ciepłem nawet w warunkach kryzysu". Gazeta przypomina, że Austria była pierwszym krajem, który prezydent Władimir Putin odwiedził po swej reelekcji w marcu br. Przedstawiciele Autrii niejednokrotnie krytykowali sankcje wobec Rosji.

 

Nieoczekiwanie rosyjski przywódca złożył w sierpniu w Austrii drugą wizytę, gdy udając się do Berlina na rozmowy z kanclerz Niemiec Angelą Merkel pojawił się jako gość na ślubie szefowej MSZ Austrii. Ta nieoczekiwana wizyta na prywatnej uroczystości wysokiej rangi przedstawicielki władz Austrii wywołała pod jej adresem wiele pytań - przypomina "Kommiersant".

 

Ławrow: jesteśmy niemile zdziwieni 


Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow oświadczył w piątek, że jest "niemile zdziwiony", iż władze w Wiedniu nie zwróciły się do strony rosyjskiej z zapytaniem w związku z austriackim wojskowym, który jest podejrzany o szpiegostwo na rzecz Rosji.

 

- Było przyjęte, że jeśli w jakimś kraju pojawia się zaniepokojenie, pojawiają się podejrzenia w związku z działaniami drugiego kraju, to zgodnie z normami prawa międzynarodowego należy bezpośrednio zwracać się o wyjaśnienia - powiedział Ławrow. Oświadczył, że jest "niemile zdziwiony" brakiem takich wniosków ze strony Wiednia.

 

Minister potwierdził, że do MSZ Rosji wezwany zostanie w piątek ambasador Austrii w Moskwie Johannes Aigner. "Zwrócimy mu uwagę na to, jakimi metodami należy działać, jeśli pojawiają się jakieś pytania do Federacji Rosyjskiej" - oświadczył Ławrow.

 

Według doniesień mediów emerytowany już wojskowy austriacki miał prowadzić działalność szpiegowską od lat 90. do bieżącego roku podczas czynnej służby. Jak podał dziennik "Kronen Zeitung", oficer miał za to otrzymać ok. 300 tys. euro.

 

Dochodzenie w tej sprawie wszczęła austriacka prokuratura. Kanclerz Austrii Sebastian Kurz powiedział, że na obecnym etapie chodzi o wyjaśnienie podejrzeń, jednak na podstawie stwierdzonych dotąd okoliczności można jego zdaniem zakładać, że się one potwierdzą.

 

W reakcji na aferę szpiegowską szefowa austriackiej dyplomacji w piątek wezwała do MSZ rosyjskiego charge d'affaires Igora Nikitina i tymczasowo odwołała swoją wizytę w Moskwie, zaplanowaną na 2-3 grudnia.

las/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze