Ziobro: prezydent Warszawy zakazując Marszu Niepodległości przekroczyła swoje uprawnienia

Polska
Ziobro: prezydent Warszawy zakazując Marszu Niepodległości przekroczyła swoje uprawnienia
Polsat News
Zdjęcie ilustracyjne

U podstaw decyzji prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz o zakazie Marszu Niepodległości leżała cyniczna kalkulacja polityczna, obliczona na wywołanie konfliktu i zamieszek; tego rodzaju prewencyjna cenzura była przekroczeniem uprawnień - powiedział w czwartek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

- Tego rodzaju prewencyjna cenzura, jaką zastosowała, w mojej ocenie była przekroczeniem uprawnień, które leżały w gestii pani prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz. Sądzę, że u podstaw tej decyzji leżała raczej taka cyniczna kalkulacja polityczna, obliczona na wywołanie konfliktu i zamieszek w czasie tej manifestacji, która jest przecież już cykliczną imprezą, która gromadzi dziesiątki tysięcy, nawet 100 tysięcy ludzi - zaznaczył Ziobro.

 

Ziobro został zapytany, czy zamierza wziąć udział w marszu 11 listopada organizowany przez rząd pod patronatem prezydenta Andrzeja Dudy.

 

- Za wcześnie jeszcze na udzielanie wypowiedzi, co do formy udziału rządu, bo w tej chwili nie posiadam informacji jakie są dokładne ustalenia - powiedział Ziobro.

 

Szef resortu wyraził nadzieję, że marsz będzie przebiegał w spokojny sposób. - Wierzę w to, że ten marsz będzie odbywał się w sposób spokojny; będzie pod flagą biało-czerwoną i oddamy hołd tym wszystkim, którzy o Polskę kiedyś walczyli. Często też pod różnymi proporcami politycznymi, bo ludzie, którzy oddawali życie za Polskę to ludzi różnych środowisk politycznych i oni wszyscy zasługują na upamiętnienie. Ufam, że tak właśnie się stanie - oświadczył Ziobro.

 

Prezydent stolicy poinformowała w środę o wydaniu zakazu organizacji w niedzielę 11 listopada Marszu Niepodległości. Następnie prezydent Andrzej Duda spotkał się z premierem Mateuszem Morawieckim i - jak poinformował rzecznik prezydenta Błażej Spychalski - na spotkaniu ustalono, że zostanie zorganizowany "wspólny Biało-Czerwony Marsz", który będzie objęty patronatem narodowym przez prezydenta, a jego organizacją zajmie się rząd.

 

Prezydent Warszawy uzasadniając w środę decyzję o zakazie organizacji Marszu Niepodległości, wskazywała m.in. na to, że rezolucja Parlamentu Europejskiego z października br. w sprawie wzrostu liczby neofaszystowskich aktów przemocy wzywa państwa członkowskie do podjęcia kroków przeciwko mowie nienawiści i przemocy.

bas/prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie