W Wilnie odsłonięto tablicę z nazwą ulicy im. Lecha Kaczyńskiego

Świat
W Wilnie odsłonięto tablicę z nazwą ulicy im. Lecha Kaczyńskiego
Twitter/PL in Lithuania

W Wilnie odsłonięto w czwartek tablicę z nazwą ulicy im. Lecha Kaczyńskiego. Na tablicy znajduje zapis nazwiska w dwóch językach, litewskich i polskim. Przy polskiej wersji nazwiska umieszczone zostało godło Polski - Orzeł Biały.

Ulica Lecha Kaczyńskiego znajduje się przy samorządzie miasta i przecina jedną z głównych ulic stolicy, aleję Konstytucji.

 

 

- Dzisiaj przeżywamy wielki dzień - powiedział podczas uroczystości odsłonięcia tablicy przewodniczący Sejmu Viktoras Pranckietis. - Wilno przypomina Kaczyńskiego, przypomina go w drodze - dodał.

 

- Czym jest droga? Droga to nasze życie, to droga, którą wspólnie z Polską kroczymy od stuleci, kroczymy wspólnie - wskazał Pranckietis. Wyraził radość, że "przemierzając tę ulicę, będziemy wspominali wielkiego człowieka narodu polskiego i wielkiego przyjaciela Litwy".

 

- W życiu jest ważne mieć przyjaciół. Niezmiernie ważne, by państwa miały przyjaciół. Takim przyjacielem Litwy był prezydent Lech Kaczyński - powiedział premier Saulius Skvernelis.

 

"Polityk wielkiego formatu"

 

Premier wyraził radość, że imię Kaczyńskiego zostało uwiecznione w Wilnie, a także nadzieję, że fakt ten przywróci "złoty wiek" w stosunkach obu krajów, jaki przeżywaliśmy za czasów prezydentów Lecha Kaczyńskiego i Valdasa Adamkusa.

 

Skvernelis wskazał, że ulica imienia Kaczyńskiego zobowiązuje do spełnienia obietnic, które zostały mu złożone. Jedną z nich jest przyjęcie ustawy o pisowni polskich nazwisk na Litwie.

 

- Najważniejsze, że już rozmawiamy, możemy sobie spojrzeć w oczy i rozstrzygamy problemy - powiedział premier Litwy.

 

"Jest dla mnie powodem szczególnej satysfakcji, że w roku jubileuszu stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę oraz Litwę władze i mieszkańcy Wilna wspólnie pokazali światu, że pamięć o prezydencie Rzeczypospolitej Polskiej Lechu Kaczyńskim, polityku wielkiego formatu, jest nadal żywa i pielęgnowana z ogromną starannością i troską" - napisał w liście do uczestników wileńskich uroczystości prezydent Polski Andrzej Duda.

 

W liście, który odczytała ambasador Polski na Litwie Urszula Doroszewska, prezydent w imieniu państwa i narodu polskiego podziękował wszystkim, dzięki którym imię Lecha Kaczyńskiego zostało upamiętnione w Wilnie. Duda wyraził nadzieję, że to upamiętnienie przyczyni się "do umocnienia łączących nas bliskich więzi i rozwoju współpracy pomiędzy naszymi krajami i społeczeństwami".

 

"Dostrzegał potencjał w dobrych relacjach Polski i Litwy"

 

Prezydent Polski przypomniał, że "Lech Kaczyński przywiązywał ogromną wagę do dobrych stosunków polsko-litewskich". Jak podkreślił, "nasze pozytywne relacje uważał osobiście za wyraz faktycznego stanu wzajemnych postaw Polaków oraz Litwinów", a w dobrych relacjach Polski i Litwy "jako wybitny strateg dostrzegał potencjał, który winien zostać wykorzystany dla budowania solidarności europejskiej i współpracy regionalnej".

 

Andrzej Duda wskazał też, że tragicznie zmarły prezydent Polski "konsekwentnie zmierzał do poszerzenia przestrzeni wolności, bezpieczeństwa i dobrobytu narodów Europy Środkowej i Wschodniej". "W tym działaniu widział niezwykle istotną rolę obu naszych państw" - napisał prezydent.

 

"Uważam, że przesłanie prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej świętej pamięci profesora Lecha Kaczyńskiego pozostaje w pełni aktualne. Rzeczpospolita Polska i Republika Litewska mogą wspólnie wyznaczać pomyślną perspektywę, opartą na wzajemnym szacunku i poczuciu solidarności, pielęgnując łączące nas dziedzictwo kulturowe oraz wspólnotę wartości. Oba nasze narody bardzo wysoko cenią suwerenność swoich państw, bo mają wspólne doświadczenie jej braku i obcej dominacji" - zaznaczył Andrzej Duda.

 

 

List nadesłał również premier RP Mateusz Morawiecki. Wskazał w nim, że Lech Kaczyński był wybitnym politykiem i przyjacielem Litwy, a "ostatnia wizyta prezydenta na Litwie miała miejsce dwa dni przed jego tragiczną śmiercią w Smoleńsku".

 

"Prezydent mocno wierzył we współpracę polsko-litewską, w jej silne podstawy i perspektywy" - napisał Morawiecki. Przypomniał słowa Lecha Kaczyńskiego wypowiedziane w 2009 r. w parlamencie w Wilnie: "Musimy pamiętać, że w tym realnym świecie tylko razem możemy osiągnąć to, co nam, Litwinom i Polakom, historycznie się należy, bo nie chcemy niczego więcej. Chcemy, żeby z nami się liczono, chcemy, aby w tej wielkiej wspólnocie, do której należymy, nasz głos by słyszany. To nie jest żaden nacjonalizm, to po prostu chłodna ocena roli, jaką odegraliśmy w historii i jaką odgrywamy dziś".

 

 

Prezes PiS Jarosław Kaczyński w nadesłanym liście wyraził wzruszenie faktem, że "mieszkańcy Wilna pamiętają o moim śp. bracie, doceniając tym samym jego wkład w rozwój stosunków litewsko-polskich".

 

"Lech Kaczyński był oddanym przyjacielem Litwy, którą odwiedził bodaj 16 razy. Wierzył w strategiczne partnerstwo między Wilnem a Warszawą, na którym pragnął oprzeć nie tylko współpracę państw naszej części Europy, ale też krajów regionu Międzymorza" - napisał Jarosław Kaczyński.

 

 

W czwartek tablice upamiętniające Lecha Kaczyńskiego zostały odsłonięte także w podwileńskiej miejscowości Mejszagoła, gdzie prezydent gościł przed 12 laty, podczas swej pierwszej wizyty na Litwie.

 

Jedna z tablic stanęła przed plebanią w Mejszagole, gdzie mieszkał legendarny ksiądz prałat Józef Obrembski, zwany patriarchą Wileńszczyzny. U księdza prałata gościł prezydent Lech Kaczyński wspólnie z prezydentem Valdasem Adamkusem w przededniu jubileuszu księdza - jego setnych urodzin.

 

Druga tablica stanęła przed dworem Houwaltów w Mejszagole. Plac przed dworem decyzją władz rejonu wileńskiego został nazwany imieniem Lecha Kaczyńskiego.

 

Decyzje o upamiętnieniu w Mejszagole i w Wilnie tragicznie zmarłego prezydenta Polski podjęto na wniosek radnych Akcji Wyborczej Polaków na Litwie - Związku Chrześcijańskich Rodzin w obu samorządach.

 

W czwartkowych uroczystościach uczestniczyli licznie nie tylko Polacy mieszkający na Litwie, ale też Litwini, w tym litewscy politycy. Wileńskie uroczystości uświetnił występ polskiego zespołu Wilia i litewskiego chóru Jauna Muzika. Obie uroczystości transmitował na żywo portal Wilnoteka.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie