"Rz": nowe godło może być źle przygotowane. "Tylko jedna osoba z jury specjalizuje się w grafice"

Polska
"Rz": nowe godło może być źle przygotowane. "Tylko jedna osoba z jury specjalizuje się w grafice"
Pixabay/jwvein

"Obecnie załącznikiem do ustawy o godle, barwach i hymnie jest godło w wersji rysunkowej, z którą mało da się zrobić w dobie technik komputerowych" - podaje czwartkowa "Rzeczpospolita", powołując się na ekspertów.

"»Chcemy po raz kolejny wyrazić swoje zaniepokojenie sposobem przeprowadzania postępowania ws. sporządzenia załączników graficznych do ustawy o symbolach państwowych« - pisze zarząd Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej (STGU) w liście otwartym do Ministerstwa Kultury. Obawia się, że nowe wersje godła mogą zostać wykonane w mało profesjonalny sposób" - podaje dziennik.

 

"Rz" przypomina, że pisała już w październiku o tym, iż resort kultury zlecił grafikowi Aleksandrowi Bąkowi opracowanie projektu godła. Obecnie załącznikiem do ustawy o godle, barwach i hymnie jest godło w wersji rysunkowej, z którą "mało da się zrobić w dobie technik komputerowych".

 

"Dlatego załącznikami do nowej ustawy ma być elektroniczna wersja przestrzenna, którą będzie można powiększać i pomniejszać, oraz nowe wersje oficjalne godła: płaska bez cieniowania i czarno-biała obrysowana" - podaje gazeta.

 

Oferent z najniższą ceną

 

Stowarzyszenie zgadza się, że załączniki trzeba poprawić. Twierdzi jednak, że proces zamówienia nowych wersji godła "nie wskazuje na to, by całość postępowania miała być przeprowadzona w sposób uważny oraz profesjonalny".

 

Jako powód podaje przykładowo "wątpliwości co do składu jury, którego tylko jeden członek, przedstawiciel STGU, specjalizował się w grafice" - czytamy w dzienniku. "Jednym z elementów oferty były publikacje na temat heraldyki, ale czas na zapoznanie się z tekstami pozwolił jedynie na przeczytanie tytułów tych publikacji" - zarzuca STGU.

 

Dodaje, że ministerstwo wybrało oferenta z najniższą ceną, co może tworzyć wrażenie, że "argumenty eksperckie nie zostały wzięte pod uwagę". STGU twierdzi też, że 50-dniowy termin napracowanie załączników jest za krótki z uwagi na to, na jak różnych materiałach i nośnikach będą używane nowe wersje godła.

 

Bez krzyża

 

Wątpliwości wokół załączników jest więcej - podkreśla dziennik. W godle mają zajść niewielkie zmiany. Złote mają stać się całe nogi orła, a nie tylko szpony jak obecnie. Jednak nad koroną ma nie być krzyża, co sugeruje wielu heraldyków.

 

Krzyż był nad polskim orłem do 1927 roku, a w jego przywrócenie zaangażował się były poseł PiS Andrzej Jaworski. - Różne środowiska zwracają się już w tej sprawie do ministerstwa w ramach trwających do piątku konsultacji - powiedział. 

zdr/ PAP, rp.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie