PGNiG zawarło umowę na dostawy gazu ziemnego z Cheniere Marketing International

Biznes
PGNiG zawarło umowę na dostawy gazu ziemnego z Cheniere Marketing International
PAP/Radek Pietruszka

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podpisało w czwartek wiążącą umowę długoterminową na zakup gazu ziemnego LNG z firmą Cheniere Marketing International - poinformował PGNiG w komunikacie. Dodano, że umowa została zawarta na 24 lata.

"Zarząd Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa S.A. ("PGNiG", "Spółka") informuje, że w dniu 8 listopada 2018 r. zawarto, po uzyskaniu wymaganych zgód korporacyjnych, wiążącą umowę długoterminową sprzedaży / zakupu skroplonego gazu ziemnego ("LNG") z firmą Cheniere Marketing International, LLP ("Cheniere")" - czytamy w komunikacie spółki.

 

Jak dodano, umowa z Cheniere na dostawy do Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu została zawarta na 24 lata. Dostawy LNG będą w ilości: w latach 2019 - 2022 ok. 0,73 mld m sześc. gazu po regazyfikacji łącznie w całym okresie; w latach 2023 - 2042 ok. 39 mld m sześc. gazu po regazyfikacji, łącznie w całym okresie, tj. ok. 1,95 mld m sześc. gazu po regazyfikacji rocznie.

 

Dostawy będą realizowane w formule Delivery Ex-Ship.

 

Jak napisano, "w ocenie zarządu PGNiG, warunki umowy z Cheniere, w tym konkurencyjna cena, są satysfakcjonujące w kontekście realizacji Strategii Grupy Kapitałowej PGNiG w zakresie rozwoju handlu LNG na rynkach światowych".

 

Podstawowymi terminalami załadunkowymi dla dostaw od Cheniere będą terminale skraplające Sabine Pass w Luizjanie oraz Corpus Christi w Teksasie, USA.

 

Duda: cieszę się, że współpraca się rozwija

 

Ogromnie się cieszę z tego, że ta umowa (...) zawierana jest właśnie z firmą ze Stanów Zjednoczonych. Polska bardzo blisko chce i współpracuje ze Stanami Zjednoczonymi w dziedzinie bezpieczeństwa. Dziś obecne są na polskiej ziemi amerykańskie jednostki wojskowe. Cieszę się, że ta współpraca rozwija się również w zakresie bezpieczeństwa energetycznego. (...) Mogę powiedzieć śmiało: to jest właśnie prawdziwe partnerstwo transatlantyckie, to jest właśnie prawdziwe partnerstwo pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi, o którym także marzył kiedyś - mogę to powiedzieć z całą odpowiedzialnością - pan prezydent profesor Lech Kaczyński" - powiedział Duda.

 

Podziękował firmie Cheniere Marketing International i PGNiG "za to, że ta umowa jest zawierana."

 

- Wierzę w to, że współpraca pomiędzy firmami będzie układała się doskonale i że ten niezwykle ważny krok, niezwykle ważny, bo nie tylko oznaczający bliską współpracę między Polską i Stanami Zjednoczonymi, ale przede wszystkim w zakresie energii. Bo chcę jeszcze raz podkreślić, oznaczający długoletnią, długofalową współpracę, że on będzie wstępem do dalszych działań, które w tej materii będą realizowane - podkreślił.

 

"Polska rozbudowuje terminal w Świnoujściu"

 

Prezydent przypomniał, że półtora roku temu w Warszawie rozmawiał z prezydentem USA Donaldem Trumpem. - Wtedy pan prezydent zadał mi pytanie: czy moglibyście kupować od nas gaz skroplony. To powiedziałem: panie prezydencie, nam bardzo zależy na dywersyfikacji dostaw gazu do Polski i oczywiście, że bardzo chętnie będziemy kupowali gaz ze Stanów Zjednoczonych, rzecz jasna na rozsądnych, rynkowych warunkach - relacjonował Duda. Zaznaczył, że dla Polski jest niezwykle ważne kryterium jakości, pewności dostaw i ceny.

 

- Ta nasza rozmowa nabiera w tym momencie praktycznej treści poprzez zawarcie tej właśnie umowy - ocenił prezydent. Według niego jest też drugi, niezwykle poruszający element: inicjatorem budowy terminala LNG w Świnoujściu był prezydent Lech Kaczyński, który patrzył w przyszłość i na bezpieczeństwo energetyczne Polski, mówił o konieczności zapewnienia Polsce alternatywnych źródeł dostaw.

 

- Dziś z tego punktu widzenia jest to faktem. Polska ma terminal gazowy w Świnoujściu, Polska rozbudowuje ten terminal. Mam nadzieję, że w niedługim czasie dwukrotnie powiększymy jego możliwości, jeżeli chodzi o odbiór gazu skroplonego. Dziś Polska poprzez działanie PGNiG posiada również w dyspozycji złoża na szelfie norweskim, z których - mam nadzieję - do Polski będzie sprowadzany gaz poprzez realizowaną w tej chwili (....) inwestycję gazociągu z szelfu norweskiego do Danii, a następnie tzw. Baltic Pipe do Polski - powiedział Duda.

 

Jak mówił, to są realne działania, zmierzające do zapewnienia Polsce pełnego bezpieczeństwa energetycznego. Podkreślił, że nie tylko Polsce, ale także Europie Środkowej. - Wierzę, że dzięki tym dwóm inwestycjom będzie możliwość sprowadzania do Polski gazu w takiej ilości, że będziemy w stanie to bezpieczeństwo zapewnić nie tylko sobie, ale także naszym sąsiadom, jeżeli będą uważali to za stosowne i jeżeli będą w potrzebie - dodał.

 

Perry: jesteśmy dumni, że jesteśmy waszymi partnerami

 

Sekretarz ds. energii USA Rick Perry wskazał, że decyzje, które są podejmowane w Polsce, zwłaszcza w zakresie bezpieczeństwa energetycznego, będą niezwykle istotne.

 

Jego zdaniem Polska w relacji między Stanami Zjednoczonymi a tym regionem świata "zajęła miejsce centralne, kiedy prezydent poprosił panią Georgettą Mosbacher, żeby została ambasadorem w Polsce". Dodał, "jesteśmy dumni, że jesteśmy waszymi parterami".

 

Zdaniem Perry'ego "to wspaniałe partnerstwo i wspaniały dzień dla Europy". "Dywersyfikacja źródeł energii równa się sile polskiej gospodarki, przywódcy tego kraju zdają sobie z tego sprawę" - powiedział. I jak dodał, "chciałem skłonić głowę za to, że państwo rozumiecie, jak ważna jest dywersyfikacja". - W Stanach Zjednoczonych mamy to szczęście, że możemy dostarczać tę energię, to dzięki technologii amerykańskiej, innowacji - i dzięki Bogu - te zasoby są dla nas obecnie dostępne - tłumaczył.

 

"To sygnał dla całej Europy"

 

Jak mówił, "Cheniere, jedna ze wspaniałych firm, która zajmuje się skroplonym gazem ziemnym i PGNiG" to "wspaniałe partnerstwo". - To jest sygnał dla całej Europy, że w ten sposób można rozwijać przyszłość Europy, bezpieczeństwo energetyczne, dywersyfikować źródła energii - to jest wspaniały dzień dla Europy - podkreślił Perry.

 

Perry powiedział, że "z punktu widzenia wolnościowego nie można by wysłać mocniejszego sygnału". - Tak, że jest to wielki przywilej, iż mogę reprezentować prezydenta Stanów Zjednoczonych, jak państwo wiecie, jest on biznesmenem z gruntu, uwielbia zawierać kontrakty takie jak ten właśnie - dodał sekretarz ds. energii USA.

 

- Cieszymy się, że możemy podpisać to porozumienie i mamy nadzieję, że będzie jeszcze wiele szans, które będą takie podejście odzwierciedlały w przyszłości - dodał Perry.

 

Ambasador USA w Polsce Georgetta Mosbacher pogratulowała na Twitterze w czwartek zawarcia umowy między polską i amerykańską spółką. "Gratulacje! #USA jest dumnym partnerem tego przedsięwzięcia" - napisała.

 

Warunki "w pełni satysfakcjonujące"

 

Minister energii Krzysztof Tchórzewski pokreślił, że czwartkowe wydarzenie wpisuje się w polski kierunek dywersyfikacji dostaw. - Współpraca z USA jest dla nas istotnym filarem wolności i bezpieczeństwa - mówił minister energii. Zaznaczył, że umowa to wkład do pogłębiania partnerstwa polsko-amerykańskiego. Tchórzewski wyraził również nadzieję, że ta inwestycja będzie się przyczyniać do "bezpiecznego i w pełni konkurencyjnego rynku gazu".

 

W trakcie uroczystości pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski odczytał list prezesa Jarosława Kaczyńskiego, w którym to wyraził podziękowania za tą umowę.

 

Prezes PGNiG SA Piotr Woźniak powiedział, że uzgodnione warunki umowy, w tym konkurencyjna cena, są w pełni satysfakcjonujące dla PGNiG.

 

- Dzięki tej umowie będziemy dysponowali regularnymi rosnącymi dostawami LNG z USA już od 2019 roku - powiedział. Dodał, że PGNiG, planuje podpisać jeszcze dwie kolejne umowy na dostawy LNG. - Planujemy jeszcze dwie kolejne umowy na dostawy gazu LNG. Chcemy zbudować pełny portfel dostaw - powiedział podczas konferencji prasowej Woźniak. Jak tłumaczył, "podpisujemy różne umowy na LNG z firmami z USA, one wszystkie mają jedną cechę wspólną - są 20-30 proc. tańsze niż obecnie kupowany gaz z Rosji".

 

Z kolei prezes i dyrektor generalny Cheniere Jack Fusco wskazał, że PGNiG jest ważnym partnerem dla Cheniere na rosnącym europejskim rynku. Jak podkreślił, ta umowa wspiera plany rozwoju Cheniere i wpisuje się w działania polegające na podpisywaniu kontraktów z klientami na całym świecie.

bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie