Mazurek: prezes Kaczyński i politycy PiS wezmą udział w marszu. Premier: zaproszeni są wszyscy

Polska

- Prezes Jarosław Kaczyński i politycy PiS wezmą udział w uroczystościach 11 listopada: we mszy św., następnie w uroczystej odprawie wart, w marszu, w uroczystym spotkaniu na Zamku Królewskim - powiedziała rzeczniczka partii Beata Mazurek. O udział w marszu i wspólne uczczenie 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę zaapelował premier Mateusz Morawiecki.

Premier Mateusz Morawiecki zaapelował w liście do liderów oraz sympatyków wszystkich ugrupowań, ruchów i stronnictw o wspólne uczczenie 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. "Szczególnie apeluję i zwracam się do liderów partii opozycyjnych - pójdźmy razem" - napisał premier.

 

"Pragnę zaapelować do elit politycznych i sympatyków wszystkich ugrupowań, ruchów i stronnictw, by dzień 11 listopada 2018 roku był świadectwem tego, że Polska jest jedna. Że Polska jest wielka. Że jest najwyższą wartością dla nas wszystkich. I musimy dbać o jej przyszłość" - napisał szef rządu.

 

Morawiecki: liczy się tylko jeden szyld - "polskie godło" 

 

"Szczególnie apeluję i zwracam się do liderów partii opozycyjnych - pójdźmy razem ramię w ramię. Na Marsz Państwowy w 100. Rocznicę Odzyskania Niepodległości zaproszeni są wszyscy. Marsz będzie okazją, by pokazać, że potrafimy godnie świętować niepodległość" - dodał.

 

Premier zaapelował, aby 11 listopada liczył się tylko jeden szyld - "polskie godło" i jedna - biało-czerwona flaga. "W ten sposób okażemy naszą wdzięczność tym, którzy wywalczyli naszą niepodległość. To właśnie ona jest najmocniejszą gwarancją bezpiecznej i szczęśliwej przyszłości naszej Ojczyzny" - napisał Morawiecki.

 

"Dzisiaj jest czas i miejsce na taką jedność"

 

Szef rządu podkreślił, że odzyskanie niepodległości okazało się możliwe, bo podziały polityczne ustąpiły przed fundamentalnym poczuciem jedności wobec wspólnej wartości, jaką jest wolna Polska. "Głęboko wierzę, że i dzisiaj jest czas i miejsce na taką jedność" - napisał premier.

 

Morawiecki zaapelował, żeby niezależnie od przekonań i politycznych poglądów spotkać się 11 listopada o godz. 15:00 przy rondzie im. Romana Dmowskiego w Warszawie na Marszu Państwowym w setną rocznicę odzyskania niepodległości i wspólnie przemaszerować.

 

"Niech tego dnia połączy nas Polska!" - napisał szef rządu i zakończył list pierwszym wersem hymnu państwowego - "Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy".

 

"Na Marsz Państwowy zaproszeni są wszyscy"

 

"Szczególnie apeluję i zwracam się do liderów partii opozycyjnych - pójdźmy razem ramię w ramię. Na Marsz Państwowy w 100. Rocznicę Odzyskania Niepodległości zaproszeni są wszyscy. Marsz będzie okazją, by pokazać, że potrafimy godnie świętować niepodległość" - dodał. 

 

Podczas konferencji w Sejmie rzeczniczka PiS Beata Mazurek zapowiedziała, że "prezes Jarosław Kaczyński, jak i politycy Prawa i Sprawiedliwości wezmą udział w uroczystościach 11 listopada: we mszy św., następnie w uroczystej odprawie wart na pl. Piłsudskiego, potem w marszu". 

grz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie