Kukiz nazywa Zielińskiego "odpowiedzialnym za pogłębienie chaosu w policji". Pyta o konsekwencje

Polska
Kukiz nazywa Zielińskiego "odpowiedzialnym za pogłębienie chaosu w policji". Pyta o konsekwencje
Polsat News

Lider ruchu Kukiz'15 Paweł Kukiz złożył w czwartek interpelację do szefa MSWiA Joachima Brudzińskiego, w której pyta, czy zostaną wyciągnięte konsekwencje wobec wiceministra Jarosława Zielińskiego, jako "odpowiedzialnego za pogłębienie chaosu w Policji i innych służbach mundurowych".

Od lipca trwa protest policjantów, do których dołączyli funkcjonariusze Straży Granicznej, Służby Więziennej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Celno-Skarbowej. Początkowo związkowcy domagali się podwyżek o 650 zł, powrotu do poprzedniego systemu emerytalnego i odmrożenia waloryzacji pensji. Później NSZZ Policjantów informował o gotowości do ustępstw, m.in. w sprawie powrotu do poprzedniego systemu emerytalnego.

 

Rzecznik KGP insp. Mariusz Ciarka informował, że w całym kraju na zwolnieniach lekarskich może przebywać nawet kilkanaście procent funkcjonariuszy. Jak podają media, zwolnienia mają być formą protestu policjantów, domagających się m.in. podwyżek.

 

Ze stanowiska przekazanego w niedzielę przez przewodniczącego Zarządu Głównego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów Rafała Jankowskiego wynika, że przebywanie funkcjonariuszy na zwolnieniach nie jest elementem ogólnej akcji protestacyjnej i związek nie wzywał do takiej formy protestu.

 

"Do pracy w policji jest coraz mniej chętnych"

 

W związku z protestem policjantów, lider ruchu Kukiz'15 złożył w czwartek interpelację do szefa MSWiA Joachima Brudzińskiego. Poseł pyta w niej m.in. o to, ilu funkcjonariuszy Policji i innych służb mundurowych przebywa obecnie na zwolnieniach lekarskich. Poseł chce także wiedzieć, czy MSWiA prowadzi lub planuje prowadzić prace legislacyjne związane z przeznaczaniem stałego procentu PKB na Policję i inne służby mundurowe (minimum 1 proc. PKB rocznie), podobnie jak ma to miejsce w przypadku obronności i ochrony zdrowia.

 

Kukiz pyta, czy MSWiA planuje przeprowadzenie gruntownej reformy Komendy Głównej Policji, jej odchudzenie i "odurzędniczenie" oraz decentralizację Policji oraz czy resort planuje wprowadzenie podziału korpusu na funkcjonariuszy Policji, pracowników Policji oraz pracowników cywilnych.

 

Poseł chce także wiedzieć czy minister Brudziński zamierza wyciągnąć konsekwencje wobec wiceministra spraw wewnętrznych Jarosława Zielińskiego, jako osoby "odpowiedzialnej za pogłębienie chaosu w Policji i pozostałych służbach mundurowych".

 

Zdaniem Kukiza sytuacja w Policji i innych służbach mundurowych stała się dramatyczna. "Obecnie, na zwolnieniach lekarskich przebywa co najmniej kilkanaście tysięcy funkcjonariuszy. W związku z tym w wielu miastach i wsiach nie ma już praktycznie żadnego patrolu. W sposób oczywisty przekłada się to na bezpieczeństwo zwykłych obywateli" - ocenił poseł.

 

Według niego Policja boryka się z falą odejść, która nasili się w związku z nabyciem w najbliższych latach uprawnień emerytalnych przez wielu doświadczonych funkcjonariuszy. "Do pracy w Policji jest coraz mniej chętnych ze względu na niskie płace dla młodych policjantów" - oświadczył Kukiz. Zdaniem posła, problemy Policji i innych służb mundurowych związane są z wieloletnimi, systemowymi zaniedbaniami.

prz/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!