Chiny: zdolni uczniowie zwerbowani do rozwoju inteligentnej broni

Świat
Chiny: zdolni uczniowie zwerbowani do rozwoju inteligentnej broni
Flickr/Rex Pe/CC BY 2.0/Zdj. ilustracyjne

Pekiński Instytut Technologii (PIT) zwerbował 31 spośród najzdolniejszych uczniów szkół średnich w Chinach do eksperymentalnego programu rozwoju inteligentnego uzbrojenia - poinformował w czwartek hongkoński dziennik „South China Morning Post”.

27 chłopców i cztery dziewczynki - wszyscy w wieku poniżej 18 lat - zostali wybrani spośród 5 tys. kandydatów do udziału w czteroletnim "eksperymentalnym programie inteligentnych systemów uzbrojenia" - poinformowała uczelnia na stronie internetowej.

 

PIT jest jednym z najważniejszych chińskich ośrodków rozwoju broni, a uruchomienie nowego projektu świadczy według "SCMP" o wadze, jaką przywiązuje on do opracowania technologii sztucznej inteligencji na użytek wojskowy.

 

Chiny ścigają się z USA i innymi krajami w badaniach nad śmiercionośnymi zastosowaniami sztucznej inteligencji: od nuklearnych łodzi podwodnych z samouczącymi się czipami po mikroskopijne roboty, które mogą się dostać do komórek ludzkiej krwi - pisze hongkońska gazeta.

 

"Wszystkie te dzieci są nadzwyczajnie bystre, ale bystrość nie wystarczy (…). Szukamy innych cech, takich jak kreatywne myślenie, skłonność do walki i wytrwałość w obliczu wyzwań” - powiedział jeden z wykładowców PIT uczestniczących w procesie rekrutacji, zastrzegając sobie anonimowość. „Pasja w pracy nad nową bronią jest konieczna (…), muszą też być patriotami" - dodał.

 

Decyzję podjął ojciec

 

Według broszury opisującej program każdym ze studentów będzie się opiekowało dwóch naukowców wyspecjalizowanych w rozwoju broni, jeden wywodzący się ze środowiska akademickiego i jeden z doświadczeniem w przemyśle zbrojeniowym. Oczekuje się, że po ukończeniu programu będą kontynuować badania na doktoracie i staną się przodownikami rozwoju inteligentnego uzbrojenia w Chinach.

 

Jeden ze zwerbowanych uczniów Qi Yishen powiedział "SCMP", że od dziecka interesował się bronią i lubił czytać książki i gazety na jej temat. Dodał, że na decyzję o wyborze uczelni wpłynął jego ojciec, który chciał, by syn pracował w przemyśle obronnym.

 

Badaczka nowych technologii cybernetycznych z Centre for Policy Research Uniwersytetu ONZ w Nowym Jorku Eleonore Pauwels wyraziła zaniepokojenie programem PIT. "To pierwszy na świecie program uniwersytecki opracowany po to, by w sposób agresywny i strategiczny zachęcać nowe pokolenie, by myślało, projektowało i używało sztucznej inteligencji do badań i zastosowań wojskowych" - powiedziała.

 

"Nigdy nie powinno się pozwolić maszynom, aby decydowały o zabijaniu ludzi"

 

W USA istnieją wprawdzie podobne programy, prowadzone m.in. przez Agencję Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności (DARPA), ale są one utrzymywane w tajemnicy i zatrudniają wyłącznie wybitnych, uznanych naukowców - zaznaczyła.

 

Dyrektor centrum systemów inteligentnych z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley Stuart Russell ocenił, że program PIT to "bardzo zły pomysł". - Nigdy nie powinno się pozwolić maszynom, aby decydowały o zabijaniu ludzi. Taka broń szybko staje się bronią masowego rażenia, a ponadto podnosi ryzyko wojny - powiedział.

 

Komentując sprawę, chińskie MSZ oświadczyło, że Chiny prowadzą badania nad wykorzystaniem sztucznej inteligencji w służbie rozwoju gospodarczego, społecznego, naukowego i technologicznego. Zaznaczyło, że Chiny są świadome potencjalnych problemów związanych z autonomicznymi systemami uzbrojenia i promują opracowanie środków zapobiegawczych przez społeczność międzynarodową - podał "SCMP".

prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie