Cebula mocno drożeje. Ceny najwyższe od 14 lat

Biznes
Cebula mocno drożeje. Ceny najwyższe od 14 lat
Pixabay.com/couleur

Cena cebuli w hurcie we wrześniu tego roku wzrosła średnio o 96 proc., do 1,38 zł za kilogram, podczas gdy rok temu producenci dostawali około 60-70 gr - informuje Agro Nawigator Banku PKO BP. Według danych resortu rolnictwa, w październiku wzrost cen mógł przekroczyć 100 proc. Wszystko z powodu suszy w niektórych krajach Europy, która obniżyła zbiory nawet o kilkadziesiąt procent.

Cebula jest warzywem o największej dynamice wzrostu cen w 2018 roku. We wrześniu cebula podrożała w sprzedaży hurtowej przeciętnie o 96 proc. do 1,33 zł/kg. To najwyższa wrześniowa cena cebuli w hurcie od 2004 roku.

 

Ceny rosną przez suszę i niskie zbiory

 

Agro Nawigator Banku PKO BP podkreśla, że na wzrosty cen przekłada się "znaczący niedobór cebuli w Polsce, ale też w całej UE". Według szacunku GUS tegoroczne zbiory w Polsce mogą być niższe o 14 proc. w stosunku do zeszłego roku i wyniosą ok. 575 tys. ton.

 

Niższe zbiory cebuli zanotowano także w Holandii, która jest największym producentem i eksporterem cebuli w Unii Europejskiej. Zbiory mogą być tam niższe nawet o około 30 proc., głównie przez "skrajnie wysokie temperatury latem i długotrwałą suszę".

 

Mniejsze zbiory zanotowali także rolnicy w Niemczech oraz Francji.

 

Importują z Ukrainy

 

Agro Nawigator podkreśla, że Holandia i Niemcy należą do najważniejszych rynków zbytu dla polskiej cebuli.

 

Według ekspertów banku PKO BP wraz z malejącym poziomem zapasów w tych krajach, presja na wzrosty cen może się zwiększać.

 

Kraje unijne zaczęły więc importować cebulę z Ukrainy. Z danych europejskiego urzędu statystycznego Eurostat wynika, że w lipcu i sierpniu unijny import cebuli znacząco wzrósł.

 

W dwa letnie miesiące z Ukrainy wyjechało do Unii Europejskiej o 9 proc. więcej cebuli niż w całym 2017 roku. 

 

Podrożała też marchew i kapusta

 

Silne wzrosty cen cebuli świeżej pociągnęły za sobą podwyżki cen przetworów. Rekordowo wysokie są więc ceny cebuli mrożonej. Według IEG Vu, pod koniec października br. osiągnęły one poziom 0,80 euro/kg, czyli 2,5-krotnie wyższy niż rok temu.

 

Poza cebula mocno podrożała także marchew i kapusta biała. Według GUS, produkcja warzyw gruntowych wyniesie niespełna 4,2 mln ton. To poziom o około 10 proc. niższy niż w poprzednim roku.

zdr/hlk/ cenyrolnicze.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie