Wojskowy instytut w Zielonce miał przepłacić 13 mln zł za dostawy elektroniki. Czterech zatrzymanych

Polska
Wojskowy instytut w Zielonce miał przepłacić 13 mln zł za dostawy elektroniki. Czterech zatrzymanych
cba.gov.pl

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało w środę cztery osoby, w tym wojskowego, podejrzewane o działanie na niekorzyść Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia w Zielonce pod Warszawą. Szacowane straty Instytutu to 13 mln zł.

Piotr Kaczorek z wydziału komunikacji społecznej CBA potwierdził zatrzymanie oficera i trzech biznesmenów przez agentów z warszawskiej delegatury Biura. - Podpułkownika zatrzymano w Szczecinie, a biznesmenów w Warszawie - powiedział PAP Kaczorek.

 

- Funkcjonariusze CBA przeszukali mieszkania zatrzymanych i miejsce pracy oficera w Wojskowym Instytucie Technicznym Uzbrojenia - zaznaczył.

 

Według śledczych grupa zarobiła od 2010 do 2018 r. 13 mln zł przez to, że Instytut przepłacał za dostawy elektroniki.

 

Zatrzymani to ppłk. Sławomir S. zajmujący stanowisko kierownika jednego z zakładów WITU, jego żona Izabela C.-S., prowadząca działalność gospodarczą i uczestnicząca w tym procederze oraz Robert K. i Oksana R. osoby również działające w tej grupie - podał dział prasowy Prokuratury Krajowej.

 

4000 zł za element kosztujący 300 zł

 

Śledczy ustalili, że oficer - działając wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami - miał według śledczych stworzyć łańcuch firm, które dostarczały w ramach zamówień publicznych elementy niezbędne do produkcji oraz serwisowania systemu szkolenia strzeleckiego "Śnieżnik" za cenę kilkunastokrotnie przewyższającą ich faktyczną wartość.

 

- Zamiast ok. 300 zł za dostępny na wolnym rynku element radiowy Instytut płacił ok. 4000 zł - powiedział Kaczorek.

 

Zatrzymany wojskowy odpowiadał w WITU m.in. za zamówienia publiczne elementów do systemu "Śnieżnik", miał wpływ na zakupy podzespołów i jest kierownikiem jednego z zakładów w instytucie.

 

- Zatrzymani trafią do nadzorującego śledztwo wydziału do spraw wojskowych Prokuratury Okręgowej w Warszawie, gdzie zostaną im postawione zarzuty - zaznaczył Kaczorek. Dział prasowy Prokuratury Krajowej potwierdził te informacje i oprócz inicjałów zatrzymanych podał, że będą to zarzuty przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków w celu osiągniecia korzyści majątkowej i oszustwa na szkodę WITU.

 

Ostatnia firma stawała do przetargu

 

"Proceder polegał na nabywaniu części elektronicznych, a następnie przy wykorzystaniu stworzonego łańcucha firm (w tym, co najmniej dwóch utworzonych wyłącznie w tym celu), które były kolejnymi nabywcami podzespołów i tym samym, w sposób sztuczny zawyżali jego wartość. Ostatnia z firm uczestnicząca w łańcuchu, stawała do przetargu organizowanego przez WITU i przetarg ten, jako jedyny oferent wygrywała" - podała prokuratura.

 

Kaczorek podał, że "Śnieżnik" to system służący do szkolenia żołnierzy na stanowiskach ogniowych, do oceny celowania z broni strzeleckiej - do prowadzenia treningów na strzelnicach, w terenie, lub w pomieszczeniach. Jest stosowany także do szkolenia strzelców śmigłowców, strzelców wyborowych czy obsługi moździerzy.

 

Według prokuratury śledztwo jest rozwojowe, i nie wykluczają dalszych zatrzymań w tej sprawie.

mta/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie