Ruszył montaż pomnika Lecha Kaczyńskiego w Warszawie

Polska

3,5-metrowy pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego zostanie odsłonięty nieopodal placu Piłsudskiego przed warszawskim garnizonem. W środę rano postawiono monument na wcześniej przygotowanym cokole. Uroczyste odsłonięcie zaplanowano na godz. 19 w sobotę.

W środę rano pomnik Lecha Kaczyńskiego został przywieziony na specjalnym samochodzie i następnie przy pomocy dźwigu został ustawiony na cokole. Okazały pomnik przedstawia całą sylwetkę prezydenta, którego prawa ręka spoczywa na klatce piersiowej.

 

Na miejscu trwają jeszcze prace, cokół i część pomnika jest otoczona rusztowaniem, także teren wokół pomnika jest ogrodzony. Prace mają głównie charakter wykończeniowy, najwięcej do zrobienia jest wokół samego pomnika. Na miejscu są robotnicy, sprzęt i materiały budowlane.

 

Pomnik Lecha Kaczyńskiego znajduje się w sąsiedztwie m.in. pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego.

 

"Był bardzo energicznym człowiekiem"

 

Stanisław Szwechowicz, rzeźbiarz, autor pomnika mówił, że Lech Kaczyński był człowiekiem "bardzo energicznym, stąd powstała koncepcja w lekkim ruchu". - Pomyślałem, że najlepiej będzie utrwalić element który będzie wieloznaczny, może to przypominać fragment z przysięgi prezydenckiej - wyjaśnił.

 

 

Podczas odsłonięcia wystąpienia Dudy i Kaczyńskiego

 

10 listopada podczas uroczystości odsłonięcia pomnika wystąpienia wygłoszą prezydent Andrzej Duda i prezes PiS Jarosław Kaczyński. Następnie odbędzie się apel pamięci oraz złożone zostaną wieńce pod pomnikiem. Uroczystości odbędą się w 103 miesięcznicę katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 r.

 

W 8. rocznicę katastrofy smoleńskiej 10 kwietnia 2018 r. na stołecznym pl. Piłsudskiego został odsłonięty Pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej. Na pomniku są alfabetycznie wypisane nazwiska wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej. Wówczas też położono kamień węgielny pod budowę pomnika prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

 

Prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria zginęli 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem w drodze na uroczystości rocznicowe do Katynia, razem z 94 innymi osobami. Pogrzeb pary prezydenckiej odbył się w Krakowie 18 kwietnia 2010 r.

bas/msl/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie