Strażnik obozu koncentracyjnego Stutthof stanął przed sądem dla nieletnich, choć ma 94 lata

Świat
Strażnik obozu koncentracyjnego Stutthof stanął przed sądem dla nieletnich, choć ma 94 lata
Reuters

Niemiec jest oskarżony o współudział w zgładzeniu setek polskich i żydowskich więźniów podczas II wojny światowej. Sprawa 94-latka , który w chwili popełnienia domniemanej zbrodni miał mniej niż 21 lat, jest rozpatrywana przez sąd dla nieletnich, który maksymalnie może orzekać kary do 10 lat pozbawienia wolności.

Proces rozpoczął się w sądzie w Muenster we wtorek. Były esesman wjechał do gmachu na wózku inwalidzkim przy asyście policji. Niemiecki sąd nie zgodził się na ujawnienie jego wizerunku z powodów prawnych.

 

94-latek był strażnikiem obozu koncentracyjnego Stutthof (utworzonego w Sztutowie, 36 km od Gdańska) od czerwca 1942 r. do września 1944 r. Agencja dpa relacjonuje, że oskarżony, bez okazywania emocji przysłuchiwał się odczytywanemu aktowi oskarżenia, w którym m.in. opisano mordowanie więźniów gazem i rozstrzeliwanie pod pretekstem badania lekarskiego. 

  

W procesie uczestniczy 17 oskarżycieli posiłkowych, m.in. z Izraela i ze Stanów Zjednoczonych. Maksymalna kara, którą może orzec sąd dla nieletnich w Niemczech to 10 lat pozbawienia wolności.

 

65 tys. ofiar

 

Obóz koncentracyjny Stutthof powstał 2 września 1939 r. na Żuławach Wiślanych, nieopodal miejscowości Sztutowo, która przed II wojną światową wchodziła w skład Wolnego Miasta Gdańska. Był pierwszym obozem założonym poza granicami Niemiec i jednym z ostatnich wyzwolonych w maju 1945 r. przez wojska sowieckie. Początkowo obóz był przeznaczony dla Polaków z Pomorza. Od 1942 r. do obozu zaczęli trafiać Polacy z innych regionów, a także Żydzi i osoby innych narodowości, m.in. Rosjanie, Norwegowie i Węgrzy.

 

W styczniu 1945 r. Niemcy rozpoczęli pieszą ewakuację ok. połowy z 24 tysięcy przebywających wówczas w KL Stutthof więźniów. Wiele tysięcy z nich zmarło w drodze z powodu mrozu, głodu i wycieńczenia. Marsz ten nazwany został Marszem Śmierci.

 

Wśród 110 tys. więźniów Stutthofu były osoby pochodzące z 28 krajów. Liczbę ofiar obozu szacuje się na ok. 65 tysięcy, spośród których ok. 28 tys. stanowiły osoby pochodzenia żydowskiego.

bas/ml/ Reuters, PAP; Zdj. główne: Reuters
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie