Waszczykowski: Zdanowska nie może pełnić urzędu prezydenta Łodzi

Polska
Waszczykowski: Zdanowska nie może pełnić urzędu prezydenta Łodzi
Polsat News

Były minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski uważa, że wybrana na kolejną kadencję na prezydenta Łodzi Hanna Zdanowskie nie może pełnić tego urzędu. Prawo jest jednoznaczne; osoba skazana nie może pełnić tego urzędu - mówił we wtorek w RMF FM były szef dyplomacji.

Hanna Zdanowska wygrała w pierwszej turze wybory na prezydenta Łodzi, zdobywając 70,22 proc. głosów. Drugie miejsce zajął kandydat Zjednoczonej Prawicy poseł PiS Waldemar Buda z poparciem 23,65 proc. głosów.

 

Pod koniec września Sąd Okręgowy w Łodzi uznał Zdanowską za winną poświadczenia w 2008 r. nieprawdy w dokumentach, w celu uzyskania kredytu przez jej partnera i skazał na karę 20 tys. zł grzywny.

 

Zgodnie z kodeksem wyborczym Zdanowska mogła startować w wyborach, ale ustawa o pracownikach samorządowych zakazuje obejmowania urzędu osobom prawomocnie skazanym. W takim wypadku wojewoda może zawnioskować o wygaszenie jej mandatu. Zgodę na to musi wyrazić Rada Miejska. Jeśli rada się nie zgodzi, wojewoda rozporządzeniem zastępczym wygasza mandat. To rozporządzenie podlega zaskarżeniu najpierw do WSA, a później jest skarga kasacyjna do NSA. Orzeczenie NSA jest ostateczne

 

- Prawo jest jednoznaczne. Osoba skazana nie może pełnić tego urzędu - oświadczył Waszczykowski odnosząc się do wyników wyborów samorządowych. - To jest kwestia decyzji wojewody (…), który ma wszelkie instrumenty, by zdecydować - dodał były minister spraw zagranicznych.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie