Była naczelnik inowrocławskiego ratusza z 80 zarzutami

Polska
Była naczelnik inowrocławskiego ratusza z 80 zarzutami
Polsat News, Zdj. ilustracyjne

80 zarzutów dotyczących wyłudzeń usłyszała była naczelnik wydziału kultury, promocji i komunikacji społecznej w Urzędzie Miasta Inowrocławia Agnieszka Ch. To 16 osoba, której prokuratura postawiła zarzuty w tej sprawie. Kobiecie grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

 Agnieszka Ch. była również rzecznikiem prasowym prezydenta Inowrocławia. Pieniądze, która miała wyłudzić, to 253 tys. złotych. Z informacji przekazanych przez CBA wynika, że w śledztwie zarzuty usłyszało już 16 osób - 4 urzędników i 12 przedsiębiorców.

 

Łącznie chodzi o 187 zarzutów oszustwa i posługiwania się fałszywymi lub poświadczającymi nieprawdę fakturami, przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków w celu osiągnięcia korzyści majątkowych.

 

- Zarzuty zostały przedstawianie podejrzanej wczoraj w Prokuraturze Rejonowej Bydgoszcz-Południe. Kobieta nie przyznała się do winy i złożyła wyjaśnienia - powiedziała rzecznik Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy Agnieszka Adamska-Okońska.

 

"Kobieta nie przyznaję się do winy"

 

Dodała, że byłej rzecznik w inowrocławskim ratuszu grozi do 8 lat pozbawienia wolności.

 

- Jak wskazują ustalenia bydgoskich agentów CBA, w tym procederze w celu ukrycia wyłudzenia posługiwano się fałszywymi fakturami, którymi tuszowano zabór mienia. Poświadczające nieprawdę faktury opisywano jako prawdziwe, potwierdzając wykonanie fikcyjnych prac, celem wypłaty pieniędzy za rzekomo wykonane usługi lub celem przedłożenia w kasie urzędu, aby rozliczyć wcześniej pobraną i wyłudzoną zaliczkę gotówkową - poinformował Piotr Kaczorek z CBA.

 

Przestępcza sieć 

 

Dodał, że na początku podstawą procederu było posługiwanie się fałszywymi fakturami, ale później w przestępczą sieć wplątywano koleje osoby - przedsiębiorców z Inowrocławia i okolic.

 

- Za udział w nielegalnych zyskach godzili się wystawiać fikcyjne faktury i rachunki za niewykonane usługi i dostawy na rzecz Urzędu Miasta Inowrocławia - wyjaśnił Kaczorek.

 

11 października 2017 roku CBA wszczęło w tym urzędzie kontrolę, a 20 października, po jej wstępnych ustaleniach, weszło do biur urzędu miasta, Kujawskiego Centrum Kultury oraz prywatnych mieszkań.

 

Zabezpieczono komputer podejrzanej 

 

Agenci z gdańskiej delegatury CBA znaleźli dokumenty dotyczące przetargów i umów, faktury, zabezpieczyli też zawartość komputerów.

 

Kilka dni później prokuratura wszczęła śledztwo po zawiadomieniach CBA oraz prezydenta Inowrocławia Ryszarda Brejzy.

 

Rzecznik bydgoskiej prokuratury poinformowała, że śledztwo w tej sprawie nadal trwa, a kolejnym osobom mogą zostać postawione zarzuty.

 

- Badane są nowe wątki związane z ewentualnym przywłaszczeniem przez urzędników składników majątkowych inowrocławskiego ratusza, takich jak sprzęt biurowy, czy nagród rzeczowych, które powinny trafić do młodych mieszkańców Inowrocławia - dodał Kaczorek z CBA. 

 

WIDEO: Wadowice: wiceburmistrz miała zostać pobita w swoim gabinecie

 

 

maw/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie