Wiata runęła na babcię i wnuczka. Akt oskarżenia ws. wypadku w Białce Tatrzańskiej

Polska
Wiata runęła na babcię i wnuczka. Akt oskarżenia ws. wypadku w Białce Tatrzańskiej
zdj. archiwalne/Polsat News

Do Sądu Rejonowego w Zakopanem trafił akt oskarżenia przeciwko członkowi zarządu spółki Bania w Białce Tatrzańskiej Pawłowi Dziubasikowi. Jest on oskarżony o zaniedbania w utrzymaniu w odpowiednim stanie technicznym konstrukcji, która runęła, zabijając 70-letnią kobietę i jej wnuczka.

- Mężczyźnie grozi do pięciu lat pozbawienia wolności. W toku śledztwa nie przyznał się do winy - powiedział w poniedziałek prok. Rafał Porębski z Prokuratury Rejonowej w Zakopanem.

 

Paweł Dziubasik wyraził zgodę na publikację swojego nazwiska. Zarząd spółki przesłał też PAP oświadczenie, w którym - według firmy - był to nieszczęśliwy wypadek, a "żadna z osób zarządzających spółką nie jest osobiście odpowiedzialna za tragedię". Zarząd zadeklarował jednocześnie, że pozostaje do dyspozycji rodziny ofiar i deklaruje pełną współpracę z organami sprawiedliwości.

 

Konstrukcja postawiona nielegalnie

 

Do tragicznego wypadku w Białce Tatrzańskiej doszło 12 marca przy popularnej stacji narciarskiej. Pod naporem wiatru runęła masywna drewniana brama witająca turystów. Przygnieciona kobieta zmarła na miejscu, chłopiec w bardzo ciężkim stanie został przetransportowany śmigłowcem do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu. Mimo wysiłków lekarzy nie udało się go uratować.

 

Z ustaleń Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Zakopanem, przeprowadzonych tuż po wypadku, wynikało, że konstrukcja była postawiona nielegalnie, bez wymaganych zezwoleń. Inspektorzy stwierdzili też, że drewniane słupy, podtrzymujące zwieńczenie "witacza", były zbutwiałe. Początkowo nikt nie chciał się przyznać do wzniesienia feralnej konstrukcji. Stała ona bowiem na działkach dwóch właścicieli, ale wzniósł ją i dozorował kto inny.

mta/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie