Facebook chce proponować znajomych spośród osób znajdujących się w pobliżu. Zgłoszono patent

Technologie
Facebook chce proponować znajomych spośród osób znajdujących się w pobliżu. Zgłoszono patent
flickr/Andri Koolme/CC BY 2.0

Firma chce używać czujników w telefonie, aby umożliwić nawiązanie znajomości z osobami, które aktualnie znajdują się w pobliżu. Mogą to być dane z żyroskopu, nadajnika Bluetooth czy Near Field Communication (NFC) - wynika z wniosku patentowego, do którego dotarł mirror.co.uk. Portal zwraca uwagę, że wrażliwe dane użytkowników mogą potencjalnie znaleźć się w rękach firm zewnętrznych.

Z wniosku wynika, że Facebook chce opatentować system komunikacji bezprzewodowej. Jego celem ma być "sugestia" nawiązania znajomości z osobą, która aktualnie znajduje się w tym samym autobusie lub na wspólnej imprezie. 

 

Jeżeli patent wejdzie w życie, aplikacja będzie mogła zmierzyć siłę sygnału, dzięki czemu użytkownik Facebooka dowie się jak blisko znajduje się ewentualny "nowy znajomy".

 

Niedawno Facebook został oskarżony o gromadzenie danych o użytkownikach. W marcu dziennik "The Observer" podał, że CA prawdopodobnie naruszyła prawo, pozyskując i wykorzystując w celach komercyjnych i podczas kampanii wyborczych dane dotyczące nawet 50 milionów osób zarejestrowanych na Facebooku (ok. 1/3 osób wszystkich użytkowników w Ameryce Północnej).

Wówczas w krótkim czasie wartość akcji Facebooka na giełdzie spadła o ponad 50 miliardów dolarów w związku z obawami o dalsze kontrowersje i możliwość wprowadzenia bardziej restrykcyjnych regulacji rynkowych dotyczących ochrony danych osobowych.

 

WIDEO - Poznańska straż miejska ściga za przekleństwo na Facebooku

 

 

WIDEO - Zeznania szefa Facebooka w Senacie USA. "Nie zrobiliśmy dość"

 

 

 

msl/paw/ mirror.co.uk

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze