1319 zachorowań na odrę w tydzień. Groźny wzrost na Ukrainie

Świat
1319 zachorowań na odrę w tydzień. Groźny wzrost na Ukrainie
Flickr/UN Ukraine/CC BY 2.0

Na Ukrainie obserwowany jest groźny wzrost zachorowań na odrę. Tylko w ostatnim tygodniu października zachorowało na nią 1 319 osób - poinformowało w poniedziałek Ministerstwa Ochrony Zdrowia w Kijowie.

Od początku roku na odrę zachorowało ogółem ponad 35 tys. osób; zdecydowana większość z nich nie była zaszczepiona. "Najwięcej przypadków odnotowywanych jest w obwodach, w których jest najmniej zaszczepionych dzieci i dorosłych" - przekazano w przesłanym oświadczeniu resortu.

 

Według ministerstwa sprawa szczepień jest "kwestią bezpieczeństwa narodowego", w związku z czym szczepionki przeciwko odrze dostępne są we wszystkich regionach Ukrainy. Według stanu z 1 października do placówek ochrony zdrowia przesłano ponad 700 tys. preparatów przeciwko tej chorobie.

 

Resort zdrowia podał również, że od początku 2018 roku na Ukrainie w następstwie odry zmarło 15 osób: 11 dzieci i czworo dorosłych. Wskazał też, że najwięcej zachorowań na odrę obserwowane jest w obwodach: lwowskim, iwano-frankowskim i zakarpackim.

 

Na Ukrainie od sierpnia 2017 roku działa sztab Ministerstwa Ochrony Zdrowia, który zajmuje się tą chorobą. We wrześniu 2017 roku przeprowadzono szczepienia dzieci do dziewiątego roku życia, a od czerwca 2017 roku działania te objęły wszystkie grupy dzieci. W czerwcu ministerstwo wydało rozporządzenie, zgodnie z którym szczepienia dla dorosłych przeciw odrze są darmowe.

 

[ZOBACZ WIĘCEJ] Główny Inspektor Sanitarny: odra została do Polski zawleczona

 

 

jm/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie