Saudyjski książę: śledztwo ws. zabójstwa dziennikarza oczyści z podejrzeń następcę tronu

Świat
Saudyjski książę: śledztwo ws. zabójstwa dziennikarza oczyści z podejrzeń następcę tronu
PAP/EPA/Muhammed Enes Yildirim/Anadolu Agency
Na zdjęciu saudyjski prokurator generalny Saud al-Mujeb przed wylotem z tureckiego lotniska Ataturka po przeprowadzonych na terenie Turcji czynnościach śledczych dotyczących śmierci saudyjskiego dziennikarza Jamala Khashoggiego.

Saudyjski książę, miliarder i biznesmen Al-Walid ibn Talal powiedział w wyemitowanym w niedzielę programie amerykańskiej stacji Fox News, że śledztwo w sprawie śmierci dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego oczyści z podejrzeń następcę saudyjskiego tronu.

W programie "Sunday Morning Futures" zaapelował do władz Arabii Saudyjskiej o jak najszybsze upublicznienie wyników dochodzenia.

Wyraził opinię, że śledztwo wykaże, iż następca saudyjskiego tronu i de facto władca królestwa Muhammad ibn Salman nie był zamieszany w śmierć krytycznego wobec władz w Rijadzie dziennikarza.

 

"Książę będzie w 100 proc. oczyszczony"

 

- Dajmy (śledczym) czas na doprowadzenie dochodzenia do końca. (...) Uważam, że książę (Muhammad ibn Salman) zostanie w 100 proc. oczyszczony i uniewinniony - podkreślił.

 

Współpracujący m.in. z dziennikiem "Washington Post" Chaszodżdżi zaginął 2 października po wejściu do saudyjskiego konsulatu w Stambule, do którego udał się, by załatwić formalności związane z planowanym ślubem.

 

"Zaprzeczali, że dziennikarz został zabity"

 

Arabia Saudyjska przez długi czas zaprzeczała, że dziennikarz mógł zostać zabity, i dopiero po ponad dwóch tygodniach przyznała, że tak się stało, a później - że został on zabity umyślnie. Tureckie władze, które prowadzą śledztwo w sprawie zabójstwa, twierdzą, że Chaszodżdżi został "zgodnie z wcześniej przygotowanym planem" uduszony zaraz po wejściu do konsulatu.

 

W piątek prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział, że zabójstwo Chaszodżdżiego zostało zlecone "na najwyższych szczeblach" rządu Arabii Saudyjskiej. Ostrzegł, że za podobne działania na terytorium Turcji, która należy do NATO, grożą poważne konsekwencje.

 

Apel osobistości o wnikliwe śledztwo

 

W opublikowanym również w piątek liście otwartym ponad 100 artystów, dziennikarzy i innych osobistości - w tym Margaret Atwood, J.K. Rowling, Meryl Streep i Bob Woodward - zaapelowało do sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa o niezależne śledztwo, które ustaliłoby okoliczności zabójstwa dziennikarza i doprowadziło do ukarania winnych.

bas/hlk/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!