Polskie MSZ potępia atak na egipskich chrześcijan. Egipcjanie zabili 19 podejrzanych o zamach

Świat
Polskie MSZ potępia atak na egipskich chrześcijan. Egipcjanie zabili 19 podejrzanych o zamach
EPA/MAHMOUD ABO ELDAHAB

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Egiptu poinformowało, że zabiło 19 podejrzanych o atak na autobus z koptyjskimi pielgrzymami. Piątkowy atak, do którego przyznało się Państwo Islamskie (nie przedstawiając jednak na to dowodów), a którego ofiarami padło 7 osób i 18 zostało rannych potępiło m.in. polskie MSZ i papież Franciszek.

Podejrzani zginęli podczas wymiany ognia na pustyni w prowincji Minja w centralnym Egipcie.

 

Grupa wyznawców Kościoła Koptyjskiego została ostrzelana przez grupę uzbrojonych mężczyzn w autobusie, którym jechała do klasztoru Świętego Samuela w Al-Minji, mieście położonym 250 km na południe od Kairu.

 

W sobotę w kościele Księcia Todrosa w Minji odbyła się msza w intencji sześcioosobowej rodziny Koptów, która zginęła w ataku. Wśród ofiar był 15-letni chłopak i 12-letnia dziewczyna. Siódma ofiara - protestancki kierowca autobusu - została pochowana na cmentarzu na przedmieściach miasta. 

 

Papież modli się za ofiary, polski MSZ potępia atak

 

W niedzielę za ofiary zamachu modlił się papież Franciszek. - Wyrażam ból z powodu zamachu terrorystycznego, który dwa dni temu dotknął Koptyjski Kościół Ortodoksyjny w Egipcie. Modlę się za ofiary, pielgrzymów zabitych wyłącznie z tego powodu, że byli chrześcijanami, i proszę Najświętszą Maryję Pannę, by pocieszyła rodziny i całą wspólnotę - powiedział Ojciec Święty po modlitwie "Anioł Pański" na placu św. Piotra, po czym wraz ze zgromadzonymi odmówił modlitwę "Zdrowaś, Mario".

 

"Jesteśmy wstrząśnięci wiadomością o ataku na koptyjskich chrześcijan, pielgrzymujących do klasztoru Św. Samuela Wyznawcy w rejonie Beni Suef-Fayum. Składamy wyrazy współczucia rodzinom i bliskim ofiar tej haniebnej zbrodni, rannym życzymy szybkiego powrotu do zdrowia" - głosi komunikat Biura Rzecznika Prasowego MSZ.

 

"Polska stanowczo potępia wszelkie przejawy terroryzmu. Ataki skierowane w niewinnych ludzi nie znajdują usprawiedliwienia" - podkreślono w komunikacie.

 

Kolejny atak na autokar Koptów 

 

To najbardziej tragiczny atak na egipskich Koptów od ponad roku. W maju 2017 r., również w Al-Minji, islamscy bojownicy zastrzelili 28 koptyjskich pielgrzymów, w tym dzieci, także podróżujących autokarem. Wówczas rząd egipski odpowiedział atakiem lotniczym na obozy dżihadystów w sąsiedniej Libii.

 

Mniejszość chrześcijańska w Egipcie stanowi 10 proc. z około 100 milionów mieszkańców tego głównie muzułmańskiego kraju. Koptowie twierdzą, że są dyskryminowani i regularnie padają ofiarami ataków ekstremistów.

jm/ PAP, KAI, Al-Jazeera
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie