18 przypadek podejrzenia zachorowania na odrę na Mazowszu

Polska
18 przypadek podejrzenia zachorowania na odrę na Mazowszu
pixabay/huntlh

W powiecie pruszkowskim odnotowano kolejny przypadek podejrzenia zachorowania na odrę. To już 18. zgłoszenie zachorowania na tę chorobę zakaźną na terenie Mazowsza (17 w powiecie pruszkowskim + 1 w powiecie warszawskim) - poinformował w niedzielę Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Warszawie.

Odrę podejrzewa się u pięcioletniego dziecka, które nie ma potwierdzonego szczepienia. "Dziecko przebywało w Szpitalu Zakaźnym w Warszawie na ul. Wolskiej. Dziś zostało już wypisane do domu w stanie ogólnym dobrym. Uczęszczało do Przedszkola w Nadarzynie, w którym odnotowano już jeden przypadek odry" - głosi komunikat sanepidu.

 

PWIS informuje, że na siedemnaście przypadków zachorowań lub podejrzeń zachorowań 12 osób jest już zdrowych, trzy osoby jeszcze mają objawy chorobowe i dwie osoby są nadal hospitalizowane.

 

"Widoczny jest wzrost zachorowań"
 
Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny od 1 stycznia do 30 września w Polsce zanotowano 123 przypadki odry. W tym samym okresie roku ubiegłego było takich przypadków 46.
 
- W Polsce widoczny jest wzrost zachorowań na odrę. Statystyka jest bezwzględna i jeśli liczba nieszczepionych osób będzie rosła, to kwestią czasu pozostaje, kiedy pojawi się zgon polskiego dziecka - mówił niedawno rzecznik GIS Jan Bondar.
 
Zaniepokojenie wzrostem liczby zachorowań na odrę wyraziła w sierpniu Komisja Europejska. Wcześniej, w kwietniu, przedstawiła projekt rekomendacji m.in. w sprawie wprowadzenia rutynowych kontroli statusu szczepień i opcji wspólnej elektronicznej karty szczepień, która miałaby zastosowanie transgraniczne.
 
Szczepionka skuteczna do końca życia
 
Odra jest jedną z najbardziej zaraźliwych chorób. Zakażenie szerzy się drogą kropelkową i przez bezpośrednią styczność z wydzieliną jamy nosowo-gardłowej chorej osoby. Objawy choroby to gorączka, mocny kaszel, wysypka plamisto-grudkowa, zapalenie spojówek, światłowstręt i nieżyt błony śluzowej nosa. Dość częste są powikłania po odrze. Te lżejsze to np. zapalenie ucha środkowego i zakażenie żołądkowo-jelitowe, a poważniejsze - m.in. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.
 
Przed wprowadzeniem obowiązkowych szczepień na odrę chorowała prawie każda osoba, a epidemie występowały co 2-3 lata. W latach 1965-74 corocznie umierało na nią 200-300 dzieci, a tysiące wymagały opieki szpitalnej.
 
"Szczepienie przeciw odrze należy do szczepień obowiązkowych (bezpłatnych) podawanych w Polsce w 13-14 mies. życia oraz 10 roku życia. Skuteczność szczepienia po podaniu 2 dawek szczepionki wynosi 98-99%, utrzymuje się do końca życia" - informuje Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie.

bas/dro/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie