Straż Graniczna: 21 kontroli samolotów w związku ze zgłoszeniem o bombie

Polska
Straż Graniczna: 21 kontroli samolotów w związku ze zgłoszeniem o bombie
zdjęcie ilustracyjne/ pixaby

Funkcjonariusze Straży Granicznej skontrolowali 21 samolotów lecących w czwartek do Londynu. Szukano w nich ładunku wybuchowego, którego obecność zgłosił anonimowy informator - trwa ustalanie kim jest ta osoba.

 

Jak poinformowała  chor. sztab. Anna Michalska z Komendy Głównej Straży Granicznej, funkcjonariusze skontrolowali 21 samolotów, które w czwartek leciały do Londynu.

 

Kontroli poddano m.in. trzy samoloty startujące z Lotniska im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz dwa wylatujące z portu lotniczego w Modlinie.

 

Jak podała chor. sztab. Michalska, w związku z kontrolami wystąpiły tam największe opóźnienia.

 

- Gdy otrzymaliśmy zgłoszenie o ładunku wybuchowym, w Modlinie część pasażerów znajdowała się już w samolocie. Musieliśmy poprosić ich o opuszczenie pokładu i poddać powtórnej kontroli - powiedziała rzeczniczka SG.

 

Kontroli poddany był bagaż rejestrowany, a także bagaż podręczny, jaki mieli przy sobie pasażerowie.

 

Funkcjonariuszy wspierały psy wyspecjalizowane w tropieniu materiałów wybuchowych i broni. SG kontrolowała także cztery samoloty lecące do Londynu z Wrocławia , dwa z Poznania, trzy z Krakowa, dwa z Gdańska oraz z Katowic i po jednym z Rzeszowa, Lublina oraz Olsztyna.

 

- W żadnym z tych samolotów nie znaleziono ładunku wybuchowego - zapewniła Michalska.

 

Alarm na lotniskach 

 

Dodała, że kontrole trwały w czwartek do późnego wieczora. Rozpoznaniu pirotechnicznemu poddano także wylatujący w piątek rano samolot z Gdańska do Londynu.

 

Alarm na lotniskach w całym kraju podniesiono w czwartek po godz. 14.

 

- Wtedy wpłynęła do nas informacja, że anonimowa osoba powiadomiła o podłożonej bombie w samolocie lecącym do Londynu, ale nie określiła skąd miałby lecieć ten samolot. Sprawdziliśmy wszystkie - tłumaczyła chor. sztab. Anna Michalska.

 

Anonimowy telefon odebrał dyżurny jednego z poznańskich komisariatów.

 

Jak powiedział rzecznik prasowy wielkopolskiej policji Andrzej Borowiak, trwa ustalanie kim jest osoba, która dokonała zgłoszenia.

 

Nad sprawą pracuje specjalna grupa operacyjna. 

maw/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie