Reprezentacja Polski w Amp futbolu awansowała do ćwierćfinału MŚ. "Jesteśmy jedną nogą w finale"

Sport

Reprezentacja Polski w Amp futbolu pokonała Haiti 2:1 w 1/8 finału i awansowała do ćwierćfinału mistrzostw świata. - Zagraliśmy swoją piłkę, to co potrafimy najlepiej. Chcemy być mistrzami świata - mówił o zwycięstwie Przemysław Świercz, jeden z zawodników. Teraz biało-czerwoni zmierzą się z reprezentacją Angoli. Finał 4 listopada w Meksyku.

Ćwierćfinał mistrzostw świata Amp futbolu to największy sukces polskich piłkarzy w ostatnich latach. Jeszcze przed wylotem do Meksyku reprezentację zagrzewał do walki sam Robert Lewandowski. 

 

- Podziwiam was za to, co robicie i jacy jesteście. Znam was dobrze i wiem, że pod kątem sportowym jesteście gotowi na wielki sukces. Kibicuję wam i innych też do tego namawiam - mówił w opublikowanym na Twitterze nagraniu Robert Lewandowski.

 

 

Amp futbol to rodzaj piłki nożnej rozgrywanej przez drużyny, których zawodnicy mają jednostronną wadę lub amputowaną nogę - w przypadku graczy z pola, lub amputowaną rękę - bramkarze. Obecnie uprawiany jest w ponad 40 krajach. Grę wymyślili w latach 80-tych amerykańscy weterani. W Polsce pojawił się siedem  lat temu. 

 

- W tej chwili w Polsce są cztery drużyny, które regularnie grają w rozgrywkach ekstraklasy. Z tych zawodników wybierana jest kadra - powiedział Polsat News trener Akademii Amp Futbolu Varsovia Łukasz Kacprzak.

 

Po raz pierwszy biało-czerwoni zagrali w mistrzostwach świata 6 lat temu. W 2017 r. wywalczyli brązowy medal.  

 

Sportem zainteresowani są także młodzi zawodnicy. Z myślą o nich w Warszawie powstała pierwsza akademia Amp futbolu. - Chcemy pokazać, że niepełnosprawne dzieci tez mogą walczyć o swoje marzenia - dodaje Kacprzak. 

msl/dro/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie