Litwa: z wojskowej kwatery na Rossie zniknęły biało-czerwone szarfy

Świat
Litwa: z wojskowej kwatery na Rossie zniknęły biało-czerwone szarfy
Polska Agencja Prasowa / Wojciech Pacewicz

Późnym wieczorem w Dniu Wszystkich Świętych z kwatery wojskowej na Nowej Rossie zniknęły biało-czerwone szarfy opasujące nagrobki polskich żołnierzy. Kilka z nich leżało między grobami - informują polskie media na Litwie.


Jak podał portal Wilnoteka, osoby, które jeszcze parę godzin wcześniej widziały wstęgi na krzyżach, twierdzą, że nie ma mowy o tym, by spadły one przypadkowo lub się zaczepiły.

 

- Jest to zamierzony akt wandalizmu, bo ktoś metodycznie zrywał każdą biało-czerwoną szarfę - czytamy na portalu.

 

- Nigdy dotąd nie spotkaliśmy się z takim przypadkiem - powiedziała w piątek honorowa prezes Społecznego Komitetu Opieki nad Starą Rossą Alicja Klimaszewska w rozmowie z polską rozgłośnią Radio Znad Wilii.

 

Przypomniała, że na cmentarzu są zamontowane kamery monitorujące, które być może pomogą w odnalezieniu sprawców.

 

Na Wileńszczyźnie upowszechniła się tradycja, by na święta narodowe, wojskowe oraz na dzień zaduszny opasywać krzyże i pomniki na polskich cmentarzach wojskowych biało-czerwoną wstęgą - przypomina Wilnoteka.

 

Akcje opasywania zwykle organizuje w przeddzień święta młodzież polskich szkół i harcerze.

 

Na Nowej Rossie spoczywają żołnierze polscy i litewscy, polegli w latach 1919-1920 w bratobójczej walce o Wilno. Spoczywa tam też pięciu żołnierzy z Samoobrony Wileńskiej, którzy polegli w walkach ulicznych z Niemcami i bolszewikami w końcu grudnia 1918 r. i na początku stycznia 1919 r.

 

W środku tej kwatery, pomiędzy grobami polskich i litewskich żołnierzy, stoi kolumna z napisem "Wilno swoim wybawcom". Do 1939 roku wieńczył ją orzeł.

 

WIDEO: Tysiące zniczy zapłonęły na Cmentarzu Rossa

 

 

 

 

maw/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie