CSU i FW porozumiały się ws. utworzenia koalicji w Bawarii

Świat
CSU i FW porozumiały się ws. utworzenia koalicji w Bawarii
EPA/THOMAS WIECK

Chadecka CSU i konserwatywni Wolni Wyborcy (FW) porozumieli się w piątek, po kolejnej rundzie rozmów, w sprawie utworzenia koalicji w Bawarii po niedawnych wyborach do regionalnego parlamentu. W niedzielę nad wynegocjowaną umową mają głosować kierownictwa obu partii.

- Skończyliśmy - powiedział urzędujący premier landu Markus Soeder z CSU w landtagu, a przewodniczący FW Hubert Aiwanger dodał: - Osiągnęliśmy przełom.

 

Z ujawnieniem szczegółowych informacji, np. o podziale ministerstw w bawarskim rządzie, obaj zamierzają zaczekać do popołudnia w niedzielę, po przedyskutowaniu i zatwierdzeniu wyniku negocjacji przez władze obu partii.

 

W piątek przed południem odbyła się ostatnia tzw. duża runda negocjacyjna CSU i FW, po południu nastąpiła kolejna, już w mniejszym gronie, po której ogłoszono przełom.

 

W niedzielę wieczorem, po naradach i głosowaniach w partiach, planowane są oddzielne konferencji prasowe obu ugrupowań. Wspólne wystąpienie Soedera i Aiwangera przewidywane jest dopiero na poniedziałek rano podczas podpisania umowy koalicyjnej ok. godz. 9. Po południu rozpocznie się posiedzenie inaugurujące kadencję nowego landtagu.

 

Zgodnie z przedstawionym wcześniej scenariuszem we wtorek na stanowisku premiera Bawarii miałby zostać zatwierdzony po głosowaniu w landtagu Soeder.

 

Jeśli CSU i FW rzeczywiście zdołają dotrzymać tego harmonogramu, to tworzenie rządu w Bawarii dokona się w rekordowym tempie mniej niż trzech tygodni od regionalnych wyborów parlamentarnych.

 

W wyborach do bawarskiego parlamentu CSU zdobyła 37,2 proc. głosów. Dla ugrupowania, które od kilkudziesięciu lat dominuje w lokalnej polityce i wcześniej rządziło w Bawarii samodzielnie, oznaczało to utratę większości absolutnej i konieczność szukania koalicyjnego partnera.

 

Drugie miejsce zdobyli Zieloni (17,6 proc.), a trzecie - Wolni Wyborcy (11,6 proc.).

 

WIDEO - Kanclerz Niemiec zamierza zrezygnować z kierowania CDU

 

jm/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie