Przez lata mieli więzić Polaka w szopie. "Zmuszali do pracy, płacili przeterminowanym jedzeniem"

Świat
Przez lata mieli więzić Polaka w szopie. "Zmuszali do pracy, płacili przeterminowanym jedzeniem"
The Gangmasters and Labour Abuse Authority

Brytyjscy policjanci aresztowali 56-letnią kobietę i 54-letniego mężczyznę pod zarzutem popełnienia przestępstwa współczesnego niewolnictwa. Według śledczych, para przez cztery lata więziła pracownika z Polski. Mężczyzna spał w szopie na plastikowym leżaku, a za pracę, do której był zmuszany "płacono" mu przeterminowaną żywnością.

Funkcjonariusze GLAA (Gangmasters Labour Abuse Authority - organ zajmujący się nielegalnym wykorzystaniem pracowników i niewolnictwem - red. ) zainterweniowali po tym, jak ok. 40-letni, wychudzony Polak znalazł się w centrum leczniczym w Southampton.

 

W rozmowie z pracownikami lecznicy miał przyznać, że jest zmuszany do pracy za jedzenie. O sprawie poinformowani zostali funkcjonariusze GLAA.

 

Polak opowiedział im, że na co dzień śpi na leżaku w szopie, nie ma dostępu do toalety, a w prowizorycznej kuchni ma tylko lodówkę i grill.

 

"W XXI w. nikt nie powinien żyć w takich warunkach"

 

Dzięki tym informacjom funkcjonariusze zorganizowali we wtorek nalot na dom w Chilworth niedaleko Southampton, w trakcie którego zatrzymali 56-letnią kobietę i 54-letniego mężczyznę. "Podczas przeszukania domu zabezpieczono dowody, które mogą okazać się kluczowe dla sprawy" - głosi komunikat GLAA.

 

 

Polak został włączony do rządowego programu wsparcia dla ofiar współczesnego niewolnictwa. Podejrzani zostali tymczasowo zwolnieni z aresztu na czas dalszego dochodzenia.

 

- Po pierwsze i najważniejsze, jestem zachwycony faktem, że mężczyzna po latach otrzymuje wsparcie, którego tak bardzo potrzebował. W XXI w. nikt nie powinien żyć w takich okropnych warunkach - skomentował starszy funkcjonariusz GLAA Tony Bryne.

bas/paw/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie