Franklin, Hawking, Forman. Odeszli w ostatnim czasie na świecie

Świat
Franklin, Hawking, Forman. Odeszli w ostatnim czasie na świecie
Polsat News

Przypominamy ludzi polityki, kultury, nauki, przedstawicieli życia społecznego na świecie, którzy zmarli w ciągu ostatniego roku. Odeszła m.in. wokalistka Dolores O’Riordan, astrofizyk Stephen Hawking, reżyser Milosz Forman, senator USA John McCain i szef kuchni Anthony Bourdain.

LISTOPAD 2017

 

16.11 - Franciszek Kornicki, pułkownik Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii i ostatni żyjący dowódca polskiego dywizjonu z okresu II wojny światowej. Miał 101 lat. Był wielokrotnie odznaczany przez prezydenta RP i ministra obrony narodowej RP, m.in. Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari. We wrześniu 2018 roku Kornicki zwyciężył w plebiscycie Muzeum Królewskich Sił Powietrznych i dziennika "The Telegraph" na bohatera wystawy na stulecie RAF w 2018 roku.

18.11 - Malcolm Young, współzałożyciel legendarnego zespołu rockowego AC/DC. Muzyk, współautor przebojów takich jak "Highway to Hell" czy "You Shook Me All Night Long", od lat cierpiał na demencję. Miał 64 lata.

19.11 - Charles Manson, były przywódca sekty odpowiedzialnej w latach 60. XX wieku za serię zabójstw w Los Angeles. Skazany na karę dożywotniego więzienia Manson zmarł w szpitalu w hrabstwie Kern w stanie Kalifornia. Miał 83 lata.

22.11 - Jeden z najbardziej znanych na świecie śpiewaków operowych, baryton, Dmitrij Chworostowski. Artysta walczył z chorobą nowotworową, w 2015 roku wykryto u niego guza mózgu. Dożył 55 lat.

29.11 - Wybitna tłumaczka literatury polskiej Ksenia Starosielska. Była autorką rosyjskich przekładów największych dzieł literatury polskiej XX wieku i utworów pisarzy współczesnych.

 

GRUDZIEŃ 2017

 

5.12 - Francuski pisarz, filozof i dziennikarz, były redaktor naczelny dziennika "Le Figaro", hrabia Jean Lefevre d'Ormesson. Zmarł w Neuilly-sur-Seine na przedmieściach Paryża; miał 92 lata.

5.12 - Ostatni król Rumunii Michał I. Wycofał się z życia publicznego w 2016 roku z powodu choroby nowotworowej i przekazał swe obowiązki najstarszej córce Margarecie. Zmarł w swej rezydencji w Aubonne w Szwajcarii w wieku 96 lat.

17.12 - Amerykański strateg polskiego pochodzenia generał Edward Rowny. Walczył na frontach w Europie, Korei oraz Wietnamie; był doradcą pięciu prezydentów USA. Dożył 100 lat.

18.12 - Rosyjski historyk Arsenij Roginski, współzałożyciel i prezes Stowarzyszenia Memoriał, dokumentującego zbrodnie stalinowskie, w tym dokonane na Polakach.

20.12 - Kardynał Bernard Law, który w 2002 roku zrezygnował z funkcji arcybiskupa Bostonu po ujawnieniu, że przez lata tuszował przypadki pedofilii wśród tamtejszych księży.

21.12 - Były astronauta Bruce McCandless, pierwszy człowiek, który unosił się bez asekuracji na orbicie okołoziemskiej. Odszedł w wieku 80 lat.

29.12 - Carmen Franco, jedyna córka dyktatora generała Francisco Franco, który rządził Hiszpanią w latach 1936-75. Po jego śmierci zaangażowała się w utrwalanie pamięci o ojcu. Zmarła w Madrycie w wieku 91 lat.

 

STYCZEŃ 2018

 

2.01 - Sędzia Ferdinando Imposimato, który prowadził śledztwo w sprawie zamachu na Jana Pawła II 13 maja 1981 r. Zamachem zajmował się przez wiele lat i twierdził, że za próbą zabicia papieża stało rosyjskie GRU. Miał 81 lat.

2.01 - Thomas S. Monson, 16. prezydent Kościoła mormonów (Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich).

5.01 - Władimir Jankilewskij, jeden z twórców moskiewskiego konceptualizmu. Jego prace pokazane w 1962 r. na wystawie w moskiewskim maneżu wywołały krytykę ze strony Nikity Chruszczowa, który nazwał je "sztuką zdegenerowaną". Zmarł w Paryżu w wieku 79 lat.

15.01 - Dolores O’Riordan, wokalistka irlandzkiego zespołu rockowego The Cranberries. Zmarła nagle w wieku 46 lat w trakcie nagrywania nowego albumu w Londynie. Zespół The Cranberries, założony w Limerick w 1989 roku, zdobył międzynarodową sławę w latach 90. XX wieku dzięki takim hitom jak "Linger" i "Zombie". Wydał siedem albumów, z czego ostatni w kwietniu 2017 roku; sprzedał 40 mln płyt.

20.01 - Francuski mistrz sztuki kulinarnej Paul Bocuse. Był ikoną kuchni francuskiej, a przyznawana od 1987 roku nagroda Złotego Bocuse'a (Bocuse d'Or) uchodzi za jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień dla szefów kuchni na świecie. Przeżył 91 lat.

27.01 - Miliarder i założyciel sieci sklepów Ikea Ingvar Kamprad. Założone przez niego ponad 70 lat temu imperium meblowe jest dzisiaj znane na całym świecie. Zmarł w wieku 91 lat.

 

LUTY 2018

 

1.02 - Samobójstwo popełnił najstarszy syn zmarłego w 2016 r. byłego przywódcy Kuby Fidela Castro, Fidel Castro Diaz-Balart.

9.02 - Amerykański aktor John Gavin, znany m.in. z kinowych klasyków takich jak "Psychoza" czy "Spartakus". Miał 86 lat.

10.02 - Profesor Myrosław Popowycz, szef Instytutu Filozofii Akademii Nauk Ukrainy, historyk i publicysta, uważany za jeden z najważniejszych autorytetów moralnych w swoim kraju. Zmarł w Kijowie dożywyszy 87 lat.

14.02 - Po długotrwałej walce z nowotworem w RPA zmarł przywódca opozycji w Zimbabwe Morgan Tsvangirai. Za rządów obalonego w 2017 roku wieloletniego prezydenta Roberta Mugabego był wielokrotnie prześladowany.

21.02 - Zmarł Billy Graham, słynny amerykański kaznodzieja, duchowny baptystyczny, organizator wielkich imprez ewangelizacyjnych na świecie. Dożył 99 lat.

23.02 - Lewis Gilbert, który wyreżyserował kilkadziesiąt filmów, w tym trzy filmy z serii o tajnym agencie Jamesie Bondzie. Miał 97 lat.

 

MARZEC 2018

 

14.03 - Znany na całym świecie brytyjski astrofizyk Stephen Hawking. Cierpiał na stwardnienie zanikowe boczne i był częściowo sparaliżowany. Był najbardziej znanym fizykiem teoretycznym na świecie, sformułował wiele przełomowych koncepcji i hipotez naukowych dotyczących zwłaszcza astrofizyki. Jego książka "Krótka historia czasu" trafiła na listę bestsellerów "Sunday Timesa" i utrzymywała się na niej przez 237 tygodni. W ciągu trwającej ponad 40 lat kariery naukowej Hawking zajmował się głównie kosmologią teoretyczną, w tym zwłaszcza tzw. czarnymi dziurami i grawitacją kwantową.

 

KWIECIEŃ 2018

 

13.04 - Odszedł Milosz Forman, czeski reżyser, twórca m.in. "Amadeusza" i "Lotu nad kukułczym gniazdem". Laureat Oskara zmarł nagle, po krótkiej chorobie, w Hartfort w stanie Connecticut w USA. Miał 86 lat. Był najbardziej utytułowanym czeskim filmowcem. Po wydarzeniach Praskiej Wiosny z 1968 roku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie tworzył przez całe życie; obywatelstwo amerykańskie przyjął w latach 70. Największe sukcesy święcił właśnie w USA. Jego "Lot nad kukułczym gniazdem" otrzymał w 1976 r. pięć Oscarów, w tym za najlepszy film i dla najlepszego reżysera.

15.04 - Dziennikarz Maksim Borodin, który pisał o stratach w Syrii wśród rosyjskich najemników z oddziału nazywanego grupą Wagnera. Borodin 13 kwietnia wypadł z okna swego mieszkania; zmarł dwa dni później w szpitalu w Jekaterynburgu, nie odzyskawszy przytomności.

17.04 - W wieku 92 lat odeszła Barbara Bush. Była jedyną kobietą w historii, która była świadkiem zaprzysiężenia swego męża - George'a Busha i syna - George'a W. Busha na prezydentów USA.

20.04 - W wieku 28 lat zmarł w Omanie popularny szwedzki DJ i producent muzyczny Tim Bergling, znany jako Avicii. Uważany był za jednego z najlepszych didżejów na świecie. Popularność przyniosły mu przeboje "Wake Me Up", "Hey Brother", "Waiting for Love". Współpracował z takimi gwiazdami muzyki jak Jon Bon Jovi, Robbie Williams i Madonna.

28.04 - Dwuletni Alfie Evans, który cierpiał na niezdiagnozowaną dotąd chorobę neurologiczną, zmarł w szpitalu w Liverpoolu. Alfie przebywał w szpitalu w Liverpoolu od grudnia 2016 r. W ocenie brytyjskich lekarzy jego choroba doprowadziła do nieodwracalnych i "katastrofalnych" zmian w mózgu, wykluczających nie tylko powrót do zdrowia, ale jakiekolwiek znaczące przedłużenie życia. Rodzice chłopca toczyli sądową batalię, chcąc przenieść go do włoskiego szpitala Bambino Gesu, który oferował dalszą opiekę paliatywną; sprawą dziecka zajmował się także Watykan.
28.04 - Art Paul, amerykański grafik, twórca słynnego logo magazynu "Playboy", króliczka z muszką. Zmarł w wieku 93 lat w Chicago.

 

MAJ 2018

 

17.05 - Urodzony w Cieszynie Richard Pipes - wybitny znawca Rosji i Związku Sowieckiego, wykładowca historii na Uniwersytecie Harvarda i doradca prezydenta USA Ronalda Reagana. Zmarł w Cambridge pod Bostonem w wieku 94 lat. Był autorem około 20 książek. W Polsce ukazały się m.in.: "Rosja carów", "Rewolucja rosyjska", "Własność a wolność", "Rosja, komunizm, świat" i "Żyłem. Wspomnienia niezależnego". Prof. Pipes odegrał znaczącą rolę w świecie polityki międzynarodowej.

22.05 - Słynny amerykański pisarz Philip Roth, laureat wielu prestiżowych nagród, m.in. Pulitzera. Najważniejsze dzieła Rotha to m.in: "Kompleks Portnoya", "Amerykańska sielanka", "Goodbye, Columbus". Przeżył 85 lat.

28.05 - Francuski miliarder Serge Dassault, były szef produkującej bojowe samoloty odrzutowe firmy Dassault Aviation. Zmarł w swym biurze w Paryżu w wieku 93 lat.

 

CZERWIEC 2018

 

8.06 - Słynny amerykański szef kuchni Anthony Bourdain, znany między innymi z programów telewizyjnych, w tym cyklu "Miejsca nieznane" telewizji CNN. Znany był nie tylko z telewizji, lecz także jako autor licznych książek o tematyce kulinarnej. Odszedł po przeżyciu 61 lat.

 

LIPIEC 2018

 

8.07 - Brytyjska policja metropolitalna poinformowała o śmierci 44-letniej Dawn Sturgess, która była jedną z dwóch osób hospitalizowanych z powodu otrucia rosyjskim bojowym toksycznym środkiem Nowiczok.

14.07 - Nancy Sinatra Senior, pierwsza z czterech żon amerykańskiego legendarnego piosenkarza Franka Sinatry i matka jego trójki dzieci.

20.07 - Izolda Wysocka, aktorka i pierwsza żona rosyjskiego pieśniarza, poety i aktora Włodzimierza Wysockiego. Zmarła w wieku 81 lat.

25.07 - Były długoletni prezes zarządu włosko-amerykańskiego koncernu motoryzacyjnego Fiat Chrysler Automobiles (FCA) Sergio Marchionne. Dożył 66 lat.

27.07 - Wybitny rosyjski pisarz Władimir Wojnowicz. Jego najbardziej znanym dziełem była powieść "Życie i niezwykłe przygody żołnierza Iwana Czonkina", a także antyutopia "Moskwa 2042".

 

SIERPIEŃ 2018

 

11.08 - W wieku 85 lat zmarł brytyjski pisarz, laureat nagrody Nobla w 2001 r. w dziedzinie literatury, V.S. Naipaul. Pisarz odszedł w swoim domu w Londynie w otoczeniu rodziny. Naipaul uznawany jest za jednego z najwybitniejszych brytyjskich pisarzy XX wieku.

16.08 - Aretha Franklin zwana "królową soulu". W swej długiej karierze Franklin zdobyła aż 18 nagród Grammy. Była pierwszą kobietą, która została przyjęta do Rock and Roll Hall of Fame. Do największych hitów Arethy należą słynne utwory "Respect" i "I Say a Little Prayer", a także "(You Make Me Feel Like) A Natural Woman", "Day Dreaming", "Jump to It", "Freeway of Love" czy "A Rose Is Still A Rose". Zmarła w wieku 76 lat w swoim domu w Detroit. Przyczyną śmierci był rak trzustki.

18.08 - Ghański polityk Kofi Annan, sekretarz generalny ONZ w latach 1997-2006 i laureat Pokojowej Nagrody Nobla z 2001 roku. Dożył 80 lat.

25.08 - W wieku 81 lat zmarł John McCain, amerykański senator Partii Republikańskiej z Arizony, kandydat tej partii w wyborach prezydenckich w 2008 roku. W czasie wojny wietnamskiej był pilotem. W październiku 1967 roku trafił do wietnamskiej niewoli, w trakcie której był więziony w kilku obozach jenieckich, gdzie poddawany był ciężkim torturom. W 2008 roku zapewnił sobie nominację Partii Republikańskiej na jej kandydata w wyborach prezydenckich w tym samym roku. W noc powyborczą, opierając się na niekorzystnych dla siebie nieoficjalnych wynikach z kluczowych stanów, uznał swoją porażkę z Barackiem Obamą. Republikanin był uważany za "jastrzębia", jeśli chodzi o relacje z Rosją. Zabiegał o zwiększenie wojskowej pomocy USA dla sił zbrojnych Polski, Estonii, Litwy i Łotwy oraz przyspieszenie prac nad tarczą antyrakietową w Europie.

31.08 - Ołeksandr Zacharczenko, przywódca samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej (DRL), zginął w wyniku wybuchu bomby w kawiarni w centrum Doniecka.

 

WRZESIEŃ 2018

 

07.09 - W swoim domu martwy znaleziony został jeden z najbardziej popularnych amerykańskich raperów młodszego pokolenia Mac Miller. Miał 26 lat.

21.09 - Prezydent Wietnamu Tran Dai Quang odszedł w wieku 61 lat z powodu poważnej choroby. Zmarły przywódca należał do konserwatywnego skrzydła w rządzącej krajem partii komunistycznej.

PAŹDZIERNIK 2018

1.10 - Legendarny francuski piosenkarz, kompozytor i aktor Charles Aznavour. Artysta zmarł w swoim domu w Prowansji, na południu kraju. Urodzony 22 maja 1924 roku w Paryżu Aznavour miał ormiańskie pochodzenie. Ten koncertujący na całym świecie artysta wykonywał głównie piosenki literackie, również do własnych słów i muzyki. Był m.in. współautorem i pierwszym wykonawcą słynnej "La boheme" - jednej z najbardziej znanych na świecie francuskich piosenek.

12.10 - Po długiej chorobie zmarł w Pretorii Pik Botha, południowoafrykański polityk i dyplomata, minister spraw zagranicznych RPA w latach 1977-94.

15.10 - Paul Allen, amerykański przedsiębiorca, współzałożyciel korporacji Microsoft, jednego z największych na świecie producentów oprogramowania komputerowego. Miał 65 lat.

ml/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie