Uwaga na ruchome schody. Szybkie chodzenie lub bieganie po nich może być groźne

Polska

Schody ruchome nie służą do szybkiego wchodzenia ani biegania. Powoduje to drgania, które mogą przyczynić się do groźnych awarii, takich jakie niedawno miały miejsce w Warszawie i w Rzymie. Przypominają o tym inżynierowie z Transportowego Dozoru Technicznego (TDT).

Na początku października w Warszawie schody ruchome na stacji metra Centrum nagle przyspieszyły. Pasażerowie jadący w dół poprzewracali się, a cztery osoby zostały lekko ranne.

 

Z przeprowadzonego badania kontrolnego wynika, że przyczyn wypadku było kilka.

 

"Najbardziej istotnymi były znaczne różnice twardości na powierzchniach współpracujących elementów, zmęczeniowe zużycie warstwy zewnętrznej współpracujących powierzchni" - napisano w oświadczeniu Transportowego Dozoru Technicznego.

 

Schody, które uległy awarii, były używane intensywnie przez 21 lat.

 

Dodatkowa przyczyna awarii

 

Jeden z wniosków inżynierów dotyczył też wchodzenia i biegania po schodach ruchomych, które to zachowania pasażerów miały dodatkowo wpłynąć na niekorzystne naprężenia i spowodować szybsze zużycie metalowych elementów. 

 

- Powiem coś, co jest mało popularne. Po tych schodach się biega, a one służą do stania i jechania - mówił w Polsat News Antoni Mielniczuk, rzecznik Transportowego Dozoru Technicznego.

 

- Z warszawskiego metra zniknęły już naklejki zachęcające do wyprzedzania lewą stroną stojących na schodach ruchomych - informuje reporterka Polsat News.

mta/hlk/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie