Pierwsza minister Szkocji odwiedziła Auschwitz-Birkenau

Polska
Pierwsza minister Szkocji odwiedziła Auschwitz-Birkenau
PAP/Andrzej Grygiel

Pierwsza minister Szkocji Nicola Sturgeon podkreśliła podczas wizyty w byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz-Birkenau, że "przerażające zbrodnie przeciwko ludzkości", do których dochodziło podczas Holokaustu, nie powinny być nigdy zapomniane.

Podczas krótkiego pobytu w Polsce wraz z 200 studentami i nauczycielami ze szkockich szkół Sturgeon odwiedziła miasto Oświęcim, w którym przed wojną aż 58 proc. populacji stanowiła społeczność żydowska, a także baraki i krematoria w byłym obozie Auschwitz I oraz miejsce masowej eksterminacji w obozie Auschwitz II-Birkenau.

 

- Musimy zadbać o to, aby pamięć o Holokauście nigdy nie zaginęła. (...) Możliwość dołączenia do uczniów z całej Szkocji w trakcie ich wizyty w Polsce w ramach programu "Lekcje z Auschwitz" jest dla mnie przywilejem. Mogę bezpośrednio wraz z nimi poznać miejsca, w których doszło do tych przerażających zbrodni przeciwko ludzkości - powiedziała szefowa szkockiego rządu.

 

Jednocześnie z uznaniem wypowiedziała się o organizatorze wizyty, organizacji pozarządowej Holocaust Educational Trust, której praca - jak oceniła - "ma kluczowe znaczenie dla edukowania młodych ludzi o Holokauście i o tym, co może się stać, jeśli uprzedzenia i rasizm zaczną być akceptowane w społeczeństwie".

 

"Trudne do objęcia rozumem"

 

We wtorek późnym wieczorem Sturgeon opublikowała kilka zdjęć z pobytu w Polsce na swoim profilu na Twitterze.

 

"Wróciłam z poruszającego dnia w Auschwitz-Birkenau z @HolocaustUK. Trudno ubrać w słowa, jaki to miało na mnie wpływ. Sama skala makabry i pozostałości po tylu ludzkich życiach - buty, walizki, zdjęcia - są trudne do objęcia rozumem" - napisała.

Projekt edukacyjny "Lekcje z Auschwitz" jest organizowany od 19 lat. W tym czasie były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady odwiedziło ponad 37 tys. uczniów z Wielkiej Brytanii, w tym ponad cztery tysiące ze Szkocji. Każda wizyta jest poprzedzona spotkaniem z osobą, która przeżyła Holokaust. Osoba ta przedstawia kontekst i opowiada o przedwojennym życiu społeczności żydowskiej.

 

Program jest wspierany przez rząd Szkocji.

zdr/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie