Zwiercan: banderole z alkoholu i papierosów wyrzucane do kosza to profanacja godła

Polska
Zwiercan: banderole z alkoholu i papierosów wyrzucane do kosza to profanacja godła
zwiercan.pl

"Puste paczki po papierosach, kapsle od butelek i butelki są wyrzucane do śmieci, a wraz z nimi zerwana banderola, na której jest godło. To profanacja" - napisała w swojej interpelacji do ministra finansów posłanka Małgorzata Zwiercan (koło Wolni i Solidarni). "Wizerunek orła przedstawiony na znakach akcyzy nie wypełnia definicji godła" - odpowiedział resort.

Interpelacja posłanki do minister Teresy Czerwińskiej datowana jest na 3 października. 

 

"Na banderolach akcyzy - alkoholu i papierosów jest polskie godło. Tymczasem jesteśmy świadkami jak puste paczki po papierosach, kapsle od butelek i butelki są wyrzucane do śmieci, a wraz z nimi zerwana banderola na której jest godło. To profanacja. Ze względu na przeznaczenie opakowań po wyrobach alkoholowych i tytoniowych godło należy zastąpić innym znakiem graficznym" - napisała Zwiercan.

 

Posłanka z klubu Kornela Morawieckiego zapytała szefową resortu finansów, czy jej ministerstwo rozważa zmianę znaku na banderolach, by nie było na nim polskiego godła, oraz czy "rozważa rezygnację z banderoli w przypadku produktów alkoholowych o niskiej zawartości alkoholu (np. win)".

 

Fioletowa rozeta

 

Odpowiedź resortu wpłynęła w ubiegły wtorek. Wiceminister Leszek Skiba podkreślił w piśmie, że zgodnie z przepisami ustawy o godle, barwach i hymnie RP, godłem Rzeczypospolitej Polskiej jest wizerunek orła białego ze złotą koroną na głowie zwróconej w prawo, z rozwiniętymi skrzydłami, z dziobem i szponami złotymi, umieszczony w czerwonym polu tarczy.

 

Tymczasem - jak napisał wiceminister - "wzory znaków akcyzy posiadają fioletową rozetę w kształcie orła". 

 

"W związku z powyższym wizerunek orła przedstawiony na znakach akcyzy nie wypełnia definicji godła" - wyjaśnił Skiba.

 

"Nie przewiduje się kolejnej zmiany"

 

Wiceszef resortu finansów zwrócił też uwagę, że od 1 stycznia 2019 roku stosowane będą nowe wzory znaków akcyzy na wyroby tytoniowe i spirytusowe. "W związku z tym nie przewiduje się w najbliższym okresie kolejnej zmiany wzorów znaków akcyzy na te wyroby" - podkreślił.

 

Jak dodał, "w chwili obecnej nie są prowadzone prace zmierzające do rezygnacji z oznaczenia znakami akcyzy wyrobów winiarskich".

zdr/dro/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie