Wielkopolskie: mieszkańcy Książa Wlkp. będą głosować na jednego kandydata

Polska
Wielkopolskie: mieszkańcy Książa Wlkp. będą głosować na jednego kandydata
Polsat News

W niedzielę, w drugiej turze wyborów burmistrza Książa Wielkopolskiego mieszkańcy będą głosować tylko na jednego kandydata - ubiegającego się o reelekcję Teofila Marciniaka. Jego konkurent, Bohdan Kaczmarek wycofał swoją kandydaturę.

W wyborach samorządowych o stanowisko burmistrza walczyło czworo kandydatów. Do drugiej tury przeszło dwóch: urzędujący burmistrz, na którego zagłosowało 49,29 proc. głosujących oraz zgłoszony przez KW Stowarzyszenia Nasza Gmina Bohdan Kaczmarek, który w I turze uzyskał 21 proc. głosów.

 

W ub. tygodniu komitet poinformował, że po analizie wyników I tury wyborów jego członkowie doszli do wniosku, że "była ona rozstrzygająca". Jak wskazano w komunikacie, urzędujący burmistrz zdobył niemal połowę głosów, może też liczyć na zdecydowaną większość w radzie miejskiej.

 

"Nie widzimy szansy realizacji naszego programu nawet przy ewentualnej wygranej"

 

"Z taka wolą mieszkańców nikt dyskutować już nie ma sensu. Większość jest zadowolona i niech tak będzie. W tej sytuacji podjęliśmy decyzję o wycofaniu naszego kandydata, (…) ponieważ nie widzimy szansy realizacji naszego programu nawet przy ewentualnej wygranej" - napisali autorzy komunikatu. Bohdan Kaczmarek zrezygnował też z mandatu radnego Rady Miejskiej w Książu Wielkopolskim.

 

Komisarz Wyborczy w Koninie Paweł Myśliński poinformował w poniedziałek, że oficjalne dokumenty ws. rezygnacji Kaczmarka ze startu w wyborach i z mandatu wpłynęły do Miejskiej Komisji Wyborczej w Książu Wielkopolskim.

 

- Zaistniała konieczność przeprowadzenia głosowania tylko na jednego kandydata. Wyborcy będą głosowali, wybierając: "tak" lub "nie". Aby kandydat uzyskał mandat, głosów: "tak" musi być więcej - wyjaśnił.

 

Jeżeli w głosowaniu ponownym okaże się, że więcej oddanych głosów będzie negatywnych, burmistrza będzie musiała wybrać Rada Miejska w Książu Wielkopolskim. Jeżeli nie uczyni tego w ciągu dwóch miesięcy, komisarza pełniącego funkcję burmistrza powoła premier na wniosek szefa MSWiA.

las/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze