Prezydent Poznania zaprosił b. prezydentów RP na obchody 11 listopada. Bez Dudy

Polska
Prezydent Poznania zaprosił b. prezydentów RP na obchody 11 listopada. Bez Dudy
Polsat News

Jacek Jaśkowiak,prezydent Poznania, zaprosił b. prezydentów RP Lecha Wałęsę, Aleksandra Kwaśniewskiego i Bronisława Komorowskiego na uroczyste obchody 11 listopada. - Poznań to miejsce, gdzie ten dzień stanowi fenomen radosnego, wspólnotowego świętowania. Świętujemy tu radośnie, dzieląc się z gośćmi naszą świętomarcińską tradycją - napisał Jaśkowiak. Prezydent Andrzej Duda zaproszenia nie dostał.

Z informacji przekazanej w poniedziałek wieczorem przez Jaśkowiaka za pośrednictwem jednego z portali społecznościowych wynika, że takiego zaproszenia nie wystosował do obecnie urzędującego prezydenta.

 

Od lat w stolicy Wielkopolski dzień 11 listopada, poza Świętem Niepodległości, świętowany jest także jako imieniny ulicy Święty Marcin. Tego dnia mieszkańcy Poznania i turyści zjadają rogale świętomarcińskie - poznańskie przysmaki, których tradycja sięga końca XIX wieku.

 

"Wierzę, że dzisiejsza Polska - kraj wolny i demokratyczny - to także Pańska zasługa. Dlatego też byłoby wielkim zaszczytem dla mieszkańców i władz stolicy Wielkopolski, gdyby zechciał Pan Prezydent przyjąć zaproszenie do Poznania - miejsca, gdzie dzień 11 listopada stanowi fenomen radosnego, wspólnotowego świętowania" - głosi tekst zaproszenia.

 

 

 

Prezydent stolicy Wielkopolski przypomniał w liście do byłych prezydentów kraju, że podczas gdy Polska 11 listopada będzie świętować stulecie odrodzenia swej niepodległości poprzez organizację oficjalnych uroczystości, koncertów i marszy, Poznań, "jako jedyne z polskich miast, celebruje ten czas w zupełnie wyjątkowy sposób".

 

"W tym dniu odwołujemy bowiem się do naszej poznańskiej, bardzo żywej tradycji związanej z postacią Świętego Marcina, patrona jednej z głównych arterii w śródmieściu. Imieniny Ulicy, bo tak nazwaliśmy to wydarzenie, to kulturalny festyn, którego centralnym punktem jest barwny korowód z udziałem tysięcy poznaniaków" - napisał Jaśkowiak.

 

Jak zaznaczył, Święty Marcin "to dla nas przede wszystkim symbol dobroczynności - wyciągnięcia ręki do potrzebujących, wykluczonych i ubogich. To uosobienie człowieka wrażliwego na los innych, a tym samym odpowiedzialnego za wspólnotę, w której żyje".

 

Podkreślił, że organizowane w jubileuszowym roku stulecia polskiej niepodległości przedsięwzięcie jest częścią programu Pochwała Wolności.

 

"Jego istotą jest refleksja nad ideą wolności oraz budowanie świadomej, aktywnej і odpowiedzialnej wspólnoty. Społeczności, która nie wyklucza, wznosi mosty porozumienia, a swoją siłę czerpie z jedności. Odnosząc się do dramatycznego losu, który dotknął naszą Ojczyznę na przestrzeni minionego wieku, to właśnie narodowa solidarność pozwalała nam nie tylko przetrwać czas zniewolenia i ucisku, ale realizować rzeczy wielkie” - napisał prezydent miasta.

 

21 października popierany przez Koalicję Obywatelską Jacek Jaśkowiak wywalczył w pierwszej turze reelekcję pokonując m.in. kandydata Zjednoczonej Prawicy Tadeusza Zyska. Na Jaśkowiaka zagłosowało 55,99 proc. głosujących.

jm/dro/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie