Pół miliona Ukraińców może wyjechać z Polski. Niemcy chcą otworzyć rynek dla pracowników spoza UE

Polska
Pół miliona Ukraińców może wyjechać z Polski. Niemcy chcą otworzyć rynek dla pracowników spoza UE
flickr/Andrew_Writer/CC BY 2.0

- Być może już na początku 2019 r. Niemcy szerzej otworzą swój rynek dla pracowników spoza Unii Europejskiej. Z badania przeprowadzonego przez Work Service wynika, że z Polski do zachodnich sąsiadów może wyjechać nawet 59 proc. Ukraińców - pisze "Rzeczpospolita".

- To ogromne zagrożenie dla polskiej gospodarki. W ciągu dwóch-trzech miesięcy luka kadrowa urosłaby z 165 tys. do ponad 0,5 mln wakatów - mówi dziennikowi Krzysztof Inglot, prezes agencji zatrudnienia Personnel Service.

 

Jak dodaje, negatywnie odbiłoby się to na wzroście gospodarczym Polski. - Wywołałoby też gigantyczną presję płacową i przełożyło się na spadek konkurencyjności naszych firm - mówi. Ocenia, że spadek produkcji towarów konsumpcyjnych mógłby sięgnąć 10 proc.

 

"Rzeczpospolita" przypomina, że oficjalne dane ukraińskie pokazują 7 proc. spadek siły roboczej od 2015 r. Liczba ta jest prawdopodobnie jeszcze wyższa, bo Ukraińcy korzystają teraz z ruchu bezwizowego w UE. Według Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji już nawet 12 proc. Ukraińców znalazło pracę w innych krajach Europy albo planuje wyjazd w najbliższym czasie. ONZ ocenia, że populacja naszego wschodniego sąsiada spadnie z 44,2 mln do 36,4 mln w 2050 r.

 

msl/ "Rzeczpospolita"
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie