Irak: wypadek autobusu z irańskimi pielgrzymami, 18 zabitych

Świat
Irak: wypadek autobusu z irańskimi pielgrzymami, 18 zabitych
Wikimedia Commons/Mosque Arbain

Władze Iraku poinformowały o wypadku irańskiego autobusu z pielgrzymami, do którego doszło w irackiej prowincji Wasit. W związku z rozpoczynającym się we wtorek szyickim świętem Arbain do Iraku przybyły prawie 2 mln Irańczyków.

W wypadku, który miał miejsce na drodze z miejscowości Kut we wschodnim Iraku do miasta Badra na granicy z Iranem, zginęło 18 osób, a około 20 zostało rannych. Wśród ofiar były kobiety i dzieci. Pielgrzymi wracali do Iranu z Karbali, w której znajduje się mauzoleum imama Husajna, będące jednym z najświętszych miejsc dla szyitów.

 

W obchodach Arbainu bierze udział ok. 25-30 mln szyitów

 

Choć święto Arbain rozpoczyna się we wtorek wieczorem i trwa do środy, obchody trwają również przez wiele dni przed oraz po tej dacie. Arbain to jedno z najważniejszych świąt w szyickim kalendarzu religijnym. Związane jest ze śmiercią imama Husajna ibn Alego, wnuka Mahometa, który został zabity przez wojska omajadzkiego kalifatu w bitwie pod Karbalą 10 dnia księżycowego miesiąca muharam 61 r. kalendarza islamskiego czyli 10 października 680 r. według kalendarza chrześcijańskiego.

 

 

Poniedziałkowy wypadek nie jest pierwszym związanym z Arbainem. W kolizjach drogowych związanych z pielgrzymkami zginęło wcześniej już 10 Irańczyków.

 

Corocznie w obchodach Arbainu w Karbali bierze udział ok. 25-30 mln szyitów.

las/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie